Perły – sławne

Klejnot Canninga
wisiorek przedstawiający trytona, którego tors stanowi perła o nieregularnym kształcie. Głowę ma ze złota, twarz i ramionami pokryte są białą emalią a ogon w różnokolorowej emali zdobią rubiny i diamenty.
Wykonany został ok. 1580 r. przez Canninga na zlecenia księcia z rodu Medyceuszy, jako dar dla cesarza Mogołów.

Rozmiary: 10.5 cm x 6.5 cm x 1.6 cm

Klejnot Canniga

fot: V&A Licencja: Terms & Conditions

Klejnot Canninga
Perła Lao-tze
Znaleziona została w 1934r. w pobliżu filipińskiej wyspy Palawan.
Poławiacz pereł był muzułmaninem, perłę nazwał pierwotnie perłą Allacha. W 1936r. naczelnik wyspy przekazał ją niejakiemu Wilburowi Cobb za uratowanie życia jego syna. Przez kilkadziesiąt lat perła pozostawała w rodzinie Cobbów. W 1980 sprzedano ją za 200.000 $ jubilerowi w Beverly Hills. Wartość jej rosła i w 1999 wystawiono ją na sprzedaż za 40 milionów dolarów.

Waży ona 6,4 kilograma.

 

perła Lao-tze
fot. Pearlowner, licencja: public domain
Perła Lao-tze

 

 

Perła Arco Valley
Jest to perła barokowa o wymiarach  79 x 41 x 34 mm i  masie 575 karatów. Perła ma kolor biały z odcieniem niebieskim, różowym i kremowym. Jej aktualna wartość to ok. 8 milionów dolarów.

To  naturalna perła wydobyta w XI wieku w Oceanie Spokojnym, na chińskim wybrzeżu. Należała do cesarzy mongolskich, a została podarowana  Marco Polo przez cesarza Mongołów Kubilaj-chan. Marco Polo przywiózł ją do Wenecji w 1295 wraz z innymi kamieniami szlachetnymi.
Po śmierci Marco Polo w 1324, perła ma  niejasną historię. Pod koniec IXX wieku trafiła do  Austriackiej  rodziny Arco-Valley od której ma swoją nazwę.

Po wojnie znowu jej historia nie jest zbyt pewna. Anonimowy kolekcjoner zamierza wystawić ją na licytację w Abu Dhabi w 2007 roku. Aukcja zorganizowana została przez Izbę Przemysłowo-Handlową Abu Dhabi. Aukcja miała odbyć się 3 maja 2007 r., w Pałacu Arabskim.     Licytacja jednak zostaje przełożona z powodu nagłej śmierci szejka Saeed bin Nahyan z rodzinie królewskiej. Było planowane ponowne wystawienie perły na aukcję, lecz nie wiadomo, czy słynny perła została wycofany z aukcji, gdyż nie udało się zrealizować jego ceny minimalnej.
Obecne miejsce pobytu perły nie jest znane.

Perła Arco Valley

Perła Arco Valley

 

Perła Palatynacka
To niezwykła i unikatowa perła w części biała z typowym połyskiem perłowym, a w części zupełnie czarna. Jest to piękny okaz oprawiony między dwoma złotymi wężami wysadzanymi bogato diamentami.
Pochodzenie tej perły nie jest znane. Pojawiła się w dawnych inwentarzach Domu Bawarskiego, panującego wtedy w Palatynacie. Pod koniec osiemnastego wieku zjawiła się w Monachium w skarbcu Karola Teodora, elektora Palatynatu z rodu Wittelsbach (1724-1799).
Obecnie przechowywana jest w Muzeum Monachium.

 

Perła Hope
Perła zwana od nazwiska pierwszego właściciela. Ma 5 cm długości i waży 90.8 g (454 kr).
Obecnie znajduje się w Muzeum w Londynie.

 

perła Hope

Perła Hope

 

Pearl Maxima
Perła Maxima jest jednym z największych pereł na świecie. Ta perła o nieregularnych kształtach ma masę 2385 karatów (119,25 gram) i 71 mm długości.
Ma kremową barwę.

Pierwszym znanym właścicielem był Sir Hendrik Coenraad Sander, który zakupił ją na licytacjiw Amsterdamie w 1778 roku.
Polski kupiec Ploński z Gdańska był drugim znanym właścicielem perły.
W 1865 roku król Wiktor Emmanuel II Włoch kupił perłę, ale około roku 1868 sprzedał go Willem van Kooten, holenderskiego złotnika z Amsterdamu.
Obecny właściciel kupił go od spadkobierców Willem van Kootena.

Aktualnie znajduje się w Holandii, gdzie została dwukrotnie wystawiona.Ostatnio można ją było obejrzeć na wystawie. w Holenderskim Muzeum Narodowym Historii Naturalnej”Naturalis”w latach 2008-2009.

 

Największa perłafot. Peter Maas licencja: Creative Commons
Pearl Maxima na wystawie w Muzeum w Lejdzie „Naturalis”.

Perła

Post Author: admin