Spodumen – Zastosowanie

Źródło otrzymywania litu. Używany jest w przemyśle chemicznym, szklarskim, ceramicznym.

Kamień kolekcjonerski – Ogromne okazy znajdowane są w Dakocie Południowej w USA (16 m długości, 90 t wagi).

Medycyna: do leczenia uporczywych objawów depresji

Baterie alkaliczne – Baterie litowe (Li-FeS2) wprowadzone zostały na rynek w 2007 przez Energizer (baterie Energizer Ultimate Lithium). W 2008 Philips wprowadziła baterie Philips Lithium Ultra. Ogniwo litowo-żelazo zbudowane jest z litowej (metalicznej) anody i katody w formie pasty ze sproszkowanego siarczku żelaza, zmieszanego z grafitem zanurzonej w ciekłym roztworze elektrolitu. Elektrolitem jest zwykle jodek litu (LiI) a jako rozpuszczalniki stosowane są związki organiczne np. węglan propylenu, dioksolan, dimetoksyetan.  Baterie litowe są odporne na temperatury od -35 do +60 st. C, i mają bardzo długi – bo aż 15 letni okres przydatności do użytku.
bateria litowa

Akumulator litowo-jonowy –  (Li-Ion) – rodzaj akumulatora elektrycznego, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Akumulatory tego typu często używane są w telefonach komórkowych.
akumulator litowy

Dodatek do smarów – obniża temperaturę ich krzepnięcia.

 

Składnik mas plastycznych – Używany w masach plastycznych gdy wymagana jest niska rozszerzalnoścę termiczna ulega nieodwracalnej przemianie (ekspansji) z formy alfa w beta w temp. 900°C.

Topnik w szkliwach wysokich temperatur – może być użyty zamiast typowych skaleni by obniżyć temp. topnienia. Pomaga również wyeliminowacę pękniecia szkliw.

Składnik szkliwa litowego – Bardzo prosta receptura szkliwa litowego: –

  • Spodumen 54.5%
  •  Talk 45.5%

 

Składnik szkła litowego – Litowe szkło wodne jest krzemionkowym środkiem wiążącym do każdego tynku wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.  W budownictwie glinianym wymagane jest często zachowanie powłok w ich naturalnym stanie bez pokrywania farbą.Stosowane jest też w renowacji zabytków do wzmacniania naturalnego kamienia

Post Author: admin