Kopalnia diamentów Jwaneng
Jwaneng Diamond Mine jest najbogatszą kopalnią diamentów na świecie, znajduje się w południowo-środkowej Botswanie około 120 kilometrów ( 75 mil) na zachód od miasta Gaborone , w dolinie rzeki Naledi Kalahari . Jwaneng , co oznacza ” miejsce z małych kamieni ” , jest własnością Debswana , spółką  firmy De Beers i rządu Botswany. Jest to druga z czterech kopalń najnowszy obsługiwanych przez spółkę , które rozpoczęły działalność w 1982 roku.

Jwaneng jest kopalnią odkrywkową . Kopalnia produkuje 9,3 mln ton rudy rocznie, a dodatkowe 37 mln ton rocznie z skały płonnej . Kopalnia znajduje się na trzech rurach kimberlitu , które zbiegają się w pobliżu powierzchni , obejmującej 520.000 metrów kwadratowych na parterze . Obecnie kopalnia produkuje około 11 mln karatów (2200 kg) diamentów . Wydajność  w kopalni wynosi około 1,25 karatów za tonę ( 250 mg / t ) . Począwszy od 2005 r. , znane zasoby pozwolą na produkcją na obecnym poziomie przez 27 lat . Wysokie tempo wydobycia diamentów sprawiaja, że Diamond Mine Jwaneng jest najbogatszą kopalnię diamentów na świecie pod względem wartości odzyskanych diamentów .

 

Jwaneng zatrudnia ponad 2100 osób. Kopalnia jest również właścicielem i operatorem lokalnym szpitala i lotniska. Kopalnia utrzymuje certyfikat ISO 14001 dla zgodności środowiska. Jwaneng znany jest z wysokim poziomem bezpieczeństwa , zdobywając wiele krajowych i międzynarodowych nagród bezpieczeństwa .

Post Author: admin