Wyjątkowy diament może pobić rekord

15 maja na aukcji w galerii Christie’s w Genewie paść może kolejny rekord wartości diamentu. Na sprzedaż zostanie wystawiony bowiem jeden z największych i najczystszych diamentów w kształcie gruszy na świecie. Jego waga to niebywałe 10.73 karaty.

 

Oczekiwana wartość ważącego 20 gramów kamienia waha się pomiędzy 20, a 30 milionami dolarów. Diament zostanie dostarczony do genewskiego oddziału galerii wraz z certyfikatem Gemological Institute of America.

 

Certyfikat ten potrzebny jest do potwierdzenia wyjątkowych cech kamienia. Prócz jego rzadkiej przejrzystości oraz sporej wagi, jest to bowiem kamień typu II a, które stanowią około 2 procenty wszystkich wydobywanych kamieni szlachetnych. Typ ten cechuje diamenty o niebywałej czystości i bardzo niskiej ilości zanieczyszczeń, przez co są one praktycznie przeźroczyste.

gruszka

Diament znaleziony został znaleziony w należącej do koncernu De Beers kopalni w Jwaneng w Botswanie. Proces obrabiania kamienia do obecnego stanu zajął jubilerom aż 21 miesięcy. Po zakończeniu obróbki, ukrywający się właściciel zdecydował o wystawieniu go na sprzedaż. Po aukcji, jej zwycięzca będzie miał prawo ochrzcić kamień. Następnie zostanie on dołączony do listy najbardziej rozpoznawalnych przeźroczystych diamentów świata.

 

Dotychczasowym najdroższym tego rodzaju kamieniem jest Archduke Joseph, również sprzedany przez genewskie Christie’s. W listopadzie zeszłego roku 78.54 karatowy diament w kształcie brylanta kosztował anonimowego kolekcjonera 21,5 miliona dolarów. Zwracając więc uwagę na większą wagę oraz podobną czystość, nie nazwany jeszcze diament, może w maju pobić obecnie istniejący rekord.

 

Post Author: admin