Bursztyn – Właściwości

Bursztyn tworzy nieregularne bryłki. Najczęściej spotykany jest bursztyn żółty, rzadsze są odmiany bezbarwne, czerwone, zielonkawe, a ich przejrzystość zależy od zawartości drobnych pęcherzyków powietrza. Bryłki bursztynu zawierają niekiedy pochodzące z okresu kredy i kenozoiku szczątki zwierząt lub roślin, tzw. inkluzje. Inkluzje stałe są reprezentowane przez różne minerały np. piryt czy kwarc, oraz owady, rzadziej pajęczaki, drobne płazy i gady, rośliny i ich szczątki. Inkluzje stanowią cenny materiał badawczy dla biologów i paleontologów.

 Skład chemiczny:           (C10H16O) + związki siarki (H2S).
Bursztyn to mieszanina kilkudziesięciu różnych związków, o średniej zawartości ok. 67 do 81% węgla i ok. 1% siarki; resztę stanowią tlen i wodór. Jednym ze składników jest kwas bursztynowy (3-8% w sukcynicie, poniżej 3 % w innych odmianach bursztynu)

Twardość w skali Mohsa:  2-2,5

Przełam: muszlowy

Łupliwość:  brak

Układ krystalograficzny:  substancja bezpostaciowa

Gęstość minerału: ok. 1,08 g/cm³

Kolor:   jasnożółta do brunatnej („bursztynowa”), żółty, brązowy, białożółty, kremowy, czerwony, pomarańczowy, mlecznobiały, niebieski, zielonkawy, bezbarwny, czerwony i czarny

Przezroczystość: przezroczysty, przeświecający, do nieprzezroczystego

Rysa:  biała

Połysk: tłusty

Współczynnik załamania :    ok. 1,54 (substancja izotropowa)

Pleochroizm: brak

Luminescencja: fluoroscencja – brunatnobiała do żółtozielonej, dla burmitu niebieska

 Temperatura topnienia:  287 – 300 stopni Celsjusza

Największa znaleziona bryła bursztynu bałtyckiego waży 9,75 kg.

Największy znany kawałek bursztynu znaleziono w Indonezji . Ważył około 68 kg w oryginalnym stanie. Jednakże udało się przewieść  dwie największe bryły  o łącznej wadze około 23 kilogramów do Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Stuttgarcie, który otrzymało certyfikat Guinnessa (1995) dla największego bursztynu. Inne bardzo duże kawałki bursztynu są znane z Japonii. Od złożenia w Kuji kawałek bursztynu został odzyskany w 1927 roku o wadze 19,875 kg, kolejne w 1941 roku z 16 kg. Oba kawałki są trzymane w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio.

Wwwbabyamberteethingcouk Amber Teething Necklace

Post Author: admin