Fluoryt – zastosowanie

Całość krajowego zapotrzebowania na fluoryt pokrywana jest obecnie importem. W roku 2004 sprowadzono 9,25 tys .t fluorytu i związków fluoru wartości 12,74 mln PLN.

– Topnik w przemyśle chemicznym, metalurgicznym, ceramicznym i szklarskim.

Obecnie do produkcji 1 tony stali używa się kilku kilogramów fluorytu. Obniża temperaturę wytopu, zwiększa płynność szlaki i ułatwia przechodzenie do niej siarki i fosforu.

– Topnik w przemyśle ceramicznym.

W procesie produkcji cementu, niewielki jego udział obniża temperaturę wypału klinkieru z 1250 do 800°C,

– Topnik w przemyśle szklarskim.

Dodatek fluorytu ułatwia uzyskiwanie modnego obecnie szkła opalowego.

– Uzupełniania ubytków w unikalnej starej biżuterii.
Ze względu na zróżnicowanie barwy można znaleźć odpowiedniki barwy innych kamieni ozdobnych.

– Optyka

Fluoryt jest przezroczysty dla fal świetlnych o długościach w zakresie większym niż jakikolwiek inny kryształ pochodzenia naturalnego, a także niż szkło optyczne. Z tego powodu czyste kryształy słuźą jako materiał na soczewki i pryzmaty. W połączeniu z soczewkami ze szkła, tworzą obiektywy skorygowane pod względem aberracji chromatycznej w trzech barwach podstawowych, a także dodatkowo pod względem aberracji sferycznej (obiektywy apochromatyczne).

– Technika laserowa
Kryształy fluorytu uzyskiwane na drodze syntetycznej są wykorzystywane w technice laserowej.

Uzyskiwane z fluorytu związki fluoru mają duże znaczenie we współczesnej technologii. Np. teflon jest niewrażliwy na działanie niemal wszystkich związków chemicznych i znajduje powszechne zastosowanie w gospodarstwie domowym. Związek fluoru – freon – był stosowany w chłodnictwie i przemyśle kosmetycznym. Korzystnie natomiast działają niewielkie ilości związków fluoru stosowane w pastach do zębów.

Fluoryt

Post Author: admin