Zastosowanie:
– Kamień jubilerski wysoko ceniony i bardzo drogi. Obecność inkluzji znacznie obniża wartość kamieni. Najpiękniejsze okazy pochodzą z Cejlonu, gdzie spotykane są w żwirach zawierających różne kamienie. Kryształy kordierytu otrzymują zwykle kwadratowy lub ośmiokątny szlif schodkowy, który uwypukla pleochroizm.
– „Kompas wikingów” – Obrót o 90 stopni zmienia barwę kamienia na niebieską. – dzięki własnościom plechroicznym był używany przez żeglarzy do ustalania pozycji słońca przy zachmurzonym niebie.
– Katalizatory ceramiczne często wykonywane są z użyciem kordierytu. Charakteryzuje się on minimalną rozszerzalnością cieplną. Katalizator składa się z monolitu ceramicznego z kordierytu na powierzchnię którego naniesiono warstwę pośrednią wraz z metalami szlachetnymi (Pt, Pd) lub tlenkami metali przejściowych.
Katalizatory służą do oczyszczania powietrza, gazów i spalin z lotnych związków organicznych i CO. Są różne konstrukcje katalizatorów. Np. w katalizatorze dwuwarstwowym pierwszą warstwę stanowi katalizator platynowo-ródowy naniesiony na kordieryt a warstwę drugą startowi kordieryt z dodatkiem chromu.
Stosowany jest też w katalizatorach samochodowych.
– Ceramiczne izolatory