Opal – Historia

Nazwa „Opal” pochodzi od sanskryckiego upala = drogi kamień, kamień szlachetny; bądź od gr. opallios (łac. opalus) = widzieć zmianę (barwy).

W Indonezji nazywają opal kalimaya. Słowo to pochodzi od jawajskiego wyrazu kali (rzeka) i maya (iluzja) z sanskrytu oznacza więc rzekę iluzji.

4000 lat p.n.e – W Kenii używano opalu do ozdoby przedmiotów.

3500 lat p.n.e – w Ameryce Północnej w miejscu dziś nazywanym Virgin Valley w Newadzie, ludzie zamieszkujący ten rejon używali czarnego opalu.

393 p.n.e – Platon opisał historię Pierścienia Gygesa miała ona wg. niego miejsce przed 200 laty. Gyges był początkowo pasterzem, jednak któregoś razu dostał się do starożytnego grobu, skąd wydobył cudowny pierścień. Ów pierścień, jeśli go odpowiednio obrócić, dawał niewidzialność osobie go noszącej. Pierścień był najprawdopodobniej z opalem, a niewidzialność wynikała z możliwości przybrania wszystkich kolorów przezkamień. Z tym pierścieniem Gyges dotarł do króla Kandaulesa, od którego dostał pracę: w formie niewidzialnej miał szpiegować spiskowców na życie króla. W nagrodę za wierną służbę i doniesienie o wszystkich spiskach, Kandaules wyznaczył Gygesa na swojego następcę. Już jako król, Gyges żył długo i mądrze rządził krajem, wszystkie spiski na swoje życie rozwiązując starą metodą – za pomocą pierścienia. Podobno zmarł nikomu o tej tajemnicy nie mówiąc, zabierając ją do grobu.

495 p.n.e – Onomacritus poeta z Aten pisze długi poemat o kamieniach szlachetnych „Kamienie Kupidyna” i wymienia w nim różowe opale. Orginał pism nie zachował się, lecz pisarz grecki Theophrastus w książce o szlachetnych kamieniach, przytacza słowa Onomacritusa : ” delikatność opalu przypomina mi pewne kochające i piękne dziecko „.

50 p.n.e – Marek Antoniusz (83-30 B.C.E.) chciał podarować Kleopatrze pierścień z opalem. Kamień był w posiadaniu senatra Noniusza. Lecz ten wolał uciec z Rzymu niż sprzedać kamień. Opal był znany Rzymianom od dawna, importowali go z Indii. Nazywali oni opal cupid paederos (dziecko jak miłość) i uważali za symbol nadziei i czystości.

80 r. – Piliniusz Starszy w „Historii naturalnej” opisuje opal który zakupił: „…Słabszy w nich ogień niż karbunkułach [granatach], purpura błyszcząca ametystu, zieloność morska szmaragdu, a wszystko to błyszczy się razem w jedności trudnej do uwierzenia…”.

XI w. – początek wydobycia opali szlachetnych w kopalni na terenie ówczesnych Węgier, a dzisiejszej Słowacji (obecnie okolice Prešova). Kopalnie te istniały aż do 1920, a wiele opali węgierskich zostało włączonych w skład klejnotów cesarskich Habsburgów przechowywanych do dziś w Wiedniu.

XV w. – na Słowacji w kopalni opali w rejonie Cervenicy i Dubnika pracowało ponad trzystu górników.

1610 r. – William Szekspir w sztuce „Skarga zakochanej” pisze:
Każdy kamień naturze drogi, a każdy innym jest. Diament tak piękny i twardy, szmaragd o głębokiej zieleni którego świeży wygląd chorobę ulecza, jak niebo szafir z opalem złączony. Każdemu jego kamień.

1829 r. – Walter Scott przyczynił się do upowszechnienia opinii o opalu jako kamienia przynoszącego nieszczęście. W powieści „Anne of Geierstein”,j Baronowa Hermina Von Arnhem nosi we włosach przepiękny klejnot – choć nie podano jego nazwy, był to na pewno opal. Odzwierciedlał on nastroje baronowej zmianami kolorów. Kiedy zaś padło na niego kilka kropel święconej wody, obrócił się w proch, a Hrabina zemdlała. Następnego dnia na jej łożu znaleziono tylko garstkę popiołu.

1857 r.- odkryto nowe wielkie złoża w Meksyku.

1939 r. – Louis S. B. Leakey w odkrył w pobliźu Nakuru w Kenii artefakty z opalem. Są to najstarsze odnalezione przedmioty z tym przedmiotem.

1840 r. – Pierwsze odkrycie opali w Australii przez niemieckiego geologa, profesora Johannesa Menge. Opale odkryto w Angaston około 80 km na północ od Adelajdy.

1868 r. – Szlachetny Opal został po raz pierwszy znaleziony w Australii w Listowel Downs Station, na południe od Blackall w Zachodniej Queensland.

1873 r. – opal boulder wydobyty ze złoża w Listowel Downs Station w Australii został wysyłany do Anglii oceny.

1871 r. – Pierwsza zarejestrowana kopalnia opali. Założona została na południe od miasta Quilpie w Australii.

1873 r. – cenny opal znany „Barcoo Opal”, został odkryty na wzgórzach w okolicy Bacroo w Australii. Te opalowe wzgórza, są położone na północ od Thargomindah oraz 160 km na wschód od Listowel Downs.

1870 r. – górnik Joe Bridel odkrył nową formę szlachetnych opali w Stony Creek w Australii, na północny zachód od Quilpie i na południe od Widorah.

1894 r. –pierwsze komercyjne pole opali w White Cliffs w Australii na północny zachód od South Wales. Od 1899 White Cliffs stał się głównym źródłem cennych opali, a szczególności kryształowych opali. W 1914 roku miejsce przestało być komercyjnym źródła opali.

1915 r. – przypadkowe odkrycie złóż opali w Stuart Range w Australii przez 14-letniego chłopca, Willie Hutchinsona. Odkrycie doprowadziło do przesunięcia poszukiwań do Australii Południowej i powstania największej na świecie i najbardziej produktywnej kopalni opali w Coober Pedy, które dosłownie przetłumaczone z lokalnego dialektu Aborygenów oznacza „biały człowiek w dziurę”.

1921 r. – odkrycie opali w Mintabie, 240 km na północny-zachód od Coober Pedy. Od 1985-1989 Mintabie jest największym producentem szlachetnych opali w Australii.

1930 r. – odkrycie opali w Andamooka w Australii, 520 km na północ od Adelajdy na zachodnimj brzegu jeziora Torrens.

Opal

Post Author: admin