Imitacje pereł
- Perła z rybiego srebra – składa się z kulki szklanej pełnej albo wydrążonej i napełnionej woskiem . Kulki są powleczone specjalnym preparatem sporządzonym z napęczniałych, miałko zmielonych łusek ryby słodkowodnej z rodzaju karpia. Na powłoce tej powstają zjawiska interferencji oraz załamania światła, które bardzo przypominają zjawiska w perłach naturalnych.
- Ten sam efekt uzyskuje się przez zastąpienie preparatu z łusek rybich roztworem żelatyny. Kulkę przeznaczoną na perłę zanurza się rytmicznie do roztworu żelatyny, warstewki żelatynowe nakładają się na siebie. Perły te produkowane są głównie we Francji tzw. „perły francuskie”
- Znane są również produkowane we Francji tzw. „perły antylskie”. Wyrabiane są one z pięknej masy perłowej skorupy ślimaków z rodzaju Turbo i Trochus żyjących w gorących morzach, z małżów (perły Takara z Japonii), lub zębów manata (perła Dugo).
- Do imitacji należy również hodowlana perła łuskowa z Australii (w handlu zwana często perłą japońską, lecz coraz częściej perłą Mabe). Składa się z cienkiej warstwy macicy perłowej nałożonej na części wykonane technicznie. Najpierw do wewnętrznej ścianki muszli małża przyczepia się jądro z gliny lub sztucznej żywicy, co sprawia, że małż pokrywa ją cienką warstwą macicy perłowej. Po zbiorze jądro ponownie się wycina i zastępuje półkulą z macicy perłowej.
- Perły różowe wyrabia się z różnych części muszli ślimaków lub z różowego korala.
- Czarne perły imitują lekko wypolerowane kulki hematytu.
- W handlu dostępne są również imitacje pereł z tworzyw sztucznych.
- Perły Majorka (perles de majorcan) – imitacje wytwarzane z plastiku, szkła lub innych substancji powlekane esencją perłową lub emalią bizmutową. Wielokrotnie pokrywane są cienkimi warstwami bezbarwnego octanu celulozy i celuloidu. Uzyskuje się przez to efekty optyczne przypominajace te występujące w perełach naturalnych i hodowanych (połysk, orient, overton).
fot. ILA-boy, Licencja: GNU General Public License
Biżuteria z imitacji pereł Majorka (perles de majorcan)
Fałszowanie kolorów pereł
Barwy pereł bywają niekiedy fałszowane. Nadawanie różnych barw perłom nie jest trudne dzięki własnościom konichioliny, która łatwo wchłania różne barwniki chemiczne. Wszystkie te barwniki nie wnikają w głąb substancji rogowej, lecz zatrzymują się na jej powierzchni, toteż można je usunąć przez wymycie.
- Czarną barwę pereł można uzyskać przez działanie azotanem srebra (lapisem).
- Szarą, brunatną i inne barwy – środkami do farbowania włosów.
- Pstre barwy osiąga się przy użyciu barwników anilinowych.
w celu rozjaśnienia ciemnych pereł stosuje się niekiedy wodę utlenioną.
prymitywnym sposobem nadawania sztucznej barwy jest powlekanie perły cienką warstwą lakieru. - połówkowe perły zwane „japońskimi” sklejano razem , imitując okrągłą perłę naturalną . Zawsze jednak widoczna jest linia łącząca połówki, a perły te po podgrzaniu lub zanurzeniu w spirytusie rozpadały się na dwie części.