Rubiny, podobnie jak inne odmiany korundu, występują w skałach magmowych i metamorficznych lub we wtórnych zlożach aluwialnych. Jako składnik bogatych w glin skałach metamorficznych, także jako minerał kontaktowy w marmurach dolomitowych i kalcytowych.
Świat:
Birma (Mandalay,Mogok): Najwspanialsze i najbardziej cenione rubiny wydobywane z wapieni, piasków i żwirów. Kamienie o głębokiej krwistej barwie, czysto czerwone, z lekkim odcieniem purpurowym lub niebieskawym (tzw. czerwień gołębiej krwi).
Najwięcej rubinów z tej lokalizacji było w sprzedaży przed rokiem 1960. Były one dużo bardziej cenione od rubinów Tajlandzkich ze względu naczystszy czerwony kolor. Jednak produkcja w Birmie została prawie zaprzestana po przejęciu władzy przez socjalistów w 1962, i dziś birmańskie rubiny praktycznie nie są wydobywane. Tajlandzkie rubiny są dziś popularniejsze ze względu na dostępność. Błyszczący Birmański rubin jest trudny do kupienia, a jego ceny poszły straszliwie w górę.
Tajlandia (Chanthaburi, Battambang): Aktualnie główny dostawca rubinów. Kamienie brązowawoczerwone z odcieniem brunatnym
Mapa gór Tajlandzkich w których znajdowane są rubiny
Tanzania (Longido, Morogoro): najczęściej nieprzezroczyste, rzadko nadają się do zastosowania w jubilerstwie
Inne: Sri Lanka – (Ratnapura, Rakwana), Pakistan (Kaszmir, Hunza Valley), Afganistan (Jagdalak) Indie, Cejlon, Syjam, Rosja (Ural), USA(Montana, Karolina Północna), Australia (Queensland), Kenia, Norwegia, Nepal (Chumar i Ruyil), Wietnam (Luc Yen)
Polska:
w przeszłości, piaski złotonośne Dolnego Śląska w okolicy Złotoryi, pegmatyty k.Karpacza i w gnejsach izerskich.