Spinel – Historia

Nazwa pochodzi od charakterystycznego, ostrokrawędzistego kształtu kryształów (po łacinie „spina” – strzała).

Spinele w starożytności łącznie z innymi czerwonymi kamieniami szlachetnymi nazywano „karbunkułami”. Współczesny podział wypracowano później, gdy poznano skład chemiczny kamieni. Jak dowodzą stare okazy biżuterii, w przeszłości spinel cieszył się dużą popularnością. Początkowo był on uważany za rubin, np. okaz w angielskich klejnotach koronnych (Rubin Timura – 361 kr; Rubin Czarnego Księcia – 170 kr). W skarbcu koronnym szachów Iranu są dwa spinele rubinowe (500 kr i 270 kr). W Skarbcu Diamentowym na Kremlu w Rosji jest spinel rubinowy o wadze 399 kr.

 

I w n.e. – Rzymski naukowiec Pliniusz pisze: „Nadto, w każdem rodzaju tych kamieni samczemi [ nazywają ] iskrzące się bardziej, samiczemi zaś bledniej błyszczące”. Z jego dalszych rozważań wynika, że wtedy, tak samo jak dzisiaj, fałszerze nie próżnowali: „Powiadają, że karbunkuły tępszego blasku w occie trzymają na wiele dni, te zaś nabierają blasku, który tyleż miesięcy trwa. Naśladują je, aż do nierozeznania, ze szkła”.
Pod nazwą carbunculus  rozumiał rubiny, czerwone granaty i czerwone spinele.

XIV w. – XV w.  – popularna jest wiara w uzdrawiającą moc rubinów. Ich noszenie miało pozwolić zachować zdrowie fizyczne i psychiczne.

1669 r. – Johann Schröder w księdze „Doskonała farmakopea chemiczna”  oraz Pharmacopëia medico-chymica pisze:
Najlepsze  rubiny  znajdziesz  gdy językiem je dotkniesz; wybierz te najzimniejsze i najtwardsze. Rubiny rosną one w skale i najsampierw są białe, by przez różowe w miarę dojrzewania,  czerwonymi się stać.

Przeciwdziałają truciźnie i smutkowi, powściągają żądze, odpędzają koszmarne sny, czyszczą umysł i  chronią ciało. Gdy  zbliży się nieszczęście, rubin ciemniejszym się stanie.

 

spinele

1587 r. – spinel został uznany za odrębny gatunek kamienia szlachetnego w Birmie.

1807 r. – Opisano Gahnit –  ZnAl2O4,  rzadki minerał należący do grupy spineli nazwany na cześć szwedzkiego chemika, Johana Gottlieba Gahna (1745-1818) odkrywcy manganu.

1847 r. –Opisano Hercynit, rodzaj spinelu. Po raz pierwszy znaleziony  w pasmie górskim Szumawa, położonym na pograniczu Czech, Bawarii i Austrii.

1910 r. –  początek wytwarzania  syntetycznego spinelu.

1973  r. – Ernest Henry Nikiel, mineralog z  Australii po raz pierwszy opisał spinel miedziowy  (CuFe2O4)

2007 r. – olbrzymi kryształ spinelu odkryto w Afryce Wschodniej. Wydobyto go  z głębokości 10 metrów w Tanzanii (okolice Mahenge). Spinel ważył 52 kilogramy.
gigantyczny kryształ spinelu

fot: www.multicolour.com

olbrzymi kryształ spinelu

 

 

Spinel

Post Author: admin