Gwiazda Indii
Gwiazda Indii
Gwiazda Bombaju
Gwiazda Bombaju
Gwiazda Bombaju to 182 caratowy (36.4 g) szafir ze Sri Lanki.
Został on podarowany aktorce Mary Pickford przez jej męża, Douglasa Fairbanks. Podarowany Smithsonian Institution jest tam do dziś.
Czarna Gwiazda Queensland
Czarna Gwiazda Queensland
Największy czarny szafir świata. Ma wagę 733 karatów i piękną, sześcioramienną gwiazdę
1938 r. – Roy Spencer 12 letni chłopiec znalazł na wzgórzu w Queensland w Australii szary, ćwierćkilogramowy kamień. Był on wykorzystywany jako blokada do drzwi przez 10 lat. Waga kamienia wynosiła 1,156 karatów.
1947 r. – przebywający w okolicy szlifierz kamieni Harry Kazanjian rozpoznał cenny szafir. Razem z bratem podróżował po świecie w poszukiwaniu rzadkich kamieni szlachetnych.
Kamień został kupiony za 18 tysięcy dolarów. Przewieziony do USA został wypolerowany w Los Angeles i wyceniony na 300 tysięcy. Jednak nie został sprzedany i ciągle znajdował się w rękach braci.
Po oszlifowaniu ważył 733 karatów.
1949 r. – jego wartość szacowana była na 1 milion dolarów.
1960 r. – Na krótki czas został wypożyczony muzeum Instytutu Smithsona i był wystawiany razem z diamentem Hope.
1971 r. – miała go na sobie Cher w czasie nagrywania telewizyjnego skeczu. Od tego czasu kamień rzadko był wystawiany na widok publiczny i nikt inny go nie nosił.
Cher ze szmaragdem w programie telewizyjnym.
2002 r. – rodzina Kazanjian sprzedała szafir anonimowemu nabywcy za nieustaloną kwotę. Tym nabywcą okazuje się Gabrielle Grohe i jej kochanek Jack Amstrong. Kamień wyceniany był na ok. 100 mln. dolarów lecz cena transakcji nie została podana.
2007 r. – został wypożyczony do Royal Ontario Museum of Canada w Toronto.
2008 r. – szafir jest przedmiotem sporu sądowego między Amstrongiem, a Gabrielle Grohe. Kobieta wygrała proces i jest właścicielką kamienia. Obecnie znajduje się w Szwajcarii.
Szafir Logan
Kamień nazwany na cześć Johna Logana, który podarował ten szafir Smithsonian Institution w 1960 r. Jest to klejnot bez skazy o głębokim niebieskim kolorze i wadze 423 karatów. Osadzony jest w broszy otoczonej 20 diamentami o wadze 16 karatów.
Szafir Logan
Gwiazda Edwarda (Szafir Świętego Edwarda)
Szafir Świętego Edwarda
Klejnot dostał swoją nazwę (St Edward Sapphire) od Edwarda Wyznawcy, który nosił go w pierścieniu. Według legendy szafir wszedł w jego posiadanie w roku 1042, i został osadzony w pierścieniu w dniu koronacji Edwarda. Klejnot przetrwał rządy Olivera Cromwella i demontaż klejnotów i był przeszlifowany do obecnej formy dla Karola II. Królowa Wiktoria umieściła kamień w krzyżu maltańskim wieńczącym koronę
Według legendy król Edward miał wielki szacunek dla Jana Ewangelisty i słynął z hojności wobec biedniejszych osób. Pewnego dnia na jego drodze do Westminster był zaczepiony przez żebraka. Natychmiastową reakcja króla było przeszukanie kieszeni na pieniądze dla żebraka. Gdy jednak nic nie znalazł bez wahania zsunął z palca pierścionek z szafirem i podarował go żebrakowi. Żebrak podziękował i odszedł. Wiele lat później dwóch pielgrzymów z Ziemi Świętej przekazało królowi pierścień i powiedziało królowi, że spotkali Jana Ewangelistę, który powiedział im, że otrzymał pierścień od króla, wiele lat wcześniej, w przebraniu żebraka. Pogratulował Edwardowi za jego dobroć i powiedział, że widzi Edwarda w niebie pół roku. Dokładnie sześć miesięcy później król zmarł na ospę.
Szafir Stuart
historyczny szafir z korony królewskiej. Jego pierwszym właścicielem był Król Szkocji Aleksander II. Ten szafir był umieszczony w jego koronie użytej podczas koronacji w 1214.
Edward I król Anglii zażądał go w 1296 r. podczas ataku na Szkocję. Później kamień przeszedł w ręce brata, Dawida II. Król Dawid podarował go siostrze, Marjorie Bruce. Przechodził w rodzinie przez wiele lat. W 1838 Królowa Wiktoria umieściła szafir w koronie, poniżej „Rubinu Czarnego Księcia”. W czasach obecnych umieszczony w obręczy korony po przeciwnej stronie do diamentu Cullinan II.
Szafir Stuart w koronie królewskiej (niebieski na dole korony).
Rosyjskie klejnoty koronne
W posiadaniu kolekcji Diamentowej Fundacji Republiki Rosyjskiej znajdują się dwa unikatowe pod względem barwy i masy szafiry lankijskie (258 kt, i 200 kt) jako elementy zdobiące krzyż koronny Rosyjskiego Imperium i carską broszę.
Blue Belle of Asia
To 400-karatowy szafir wydobyty z osadów rzecznych w Pelmadulla koło Ratnapury w Sri Lance w roku 1926. Blue Belle jest bardzo pilnie chroniony z powodu swojego niepowtarzalnego, niebieskiego pawiego koloru i niezwykłej przezroczystości. Przechowywany jest w sejfie kamieni szlachetnych w Wielkiej Brytanii.
Star of Artaban
Szafir o wadze 316 karatów. Pochodzi ze Sri Lanki, aktualnie jest w posiadaniu National Museum of Natural History w USA.