Bulgari

Bulgari to włoskie przedsiębiorstwo jubilerskie i sieć sklepów sprzedających artykuły luksusowe. Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi o nazwiska założyciela, Greka Sotirio Bulgari (???????? ?????????). Zapisuje się ją w sposób stylizowany na starożytne pismo łacińskie: „BVLGARI”. Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 1884 w Rzymie. Przy pomocy synów – Costantino i Giorgio – założyciel przedsiębiorstwa otworzył w 1905 roku dom towarowy. Wkrótce zaczęli tam kupować możni tego świata, sięgając głównie po unikatowe, wysokiej jakości wyroby złotnicze wzorujące się na greckiej i rzymskiej sztuce. Marka firmy została zbudowana główne na biżuterii. Dziś przedsiębiorstwo jest dostawcą wielu markowych produktów takich jak zegarki, torebki, perfumy, dodatki. Prowadzi również hotele.

 

Pierwsze sklepy za granicą Bulgari otworzyło w Nowym Jorku, Paryżu, Genewie i w Monte Carlo w latach siedemdziesiątych XX wieku. Przez lata przedsiębiorstwo prowadziło salon w nowojorskim Hotelu Pierre. Dziś przedsiębiorstwo prowadzi ponad 150 sklepów na całym świecie.

 

W roku 1984 wnuki Sotirio Paolo i Nicola zostali wyznaczeni na prezesów przedsiębiorstwa, a jego siostrzeniec Francesco Trapani na dyrektora zarządzającego. Celem polityki Trapaniego była dywersyfikacja produktów przedsiębiorstwo, rozpoczęta wypuszczeniem na rynek w roku 1990 pierwszej linii perfum Bulgari. Za jego kadencji firma została znaną na całym świecie marką dóbr luksusowych.

logo

 

W roku 1995 przedsiębiorstwo weszło na włoską giełdę papierów wartościowych. W latach 1997-2003 wzrost wartości przedsiębiorstwo wniósł 150 procent. Obecnie inwestorzy zewnętrzni mają około 45 procent udziałów przedsiębiorstwa.

 

W roku 2001 Bulgari wraz z The Ritz-Carlton Hotel Company weszło na rynek hotelarski zakładając Bulgari Hotels and Resorts. Pierwszy hotel został otwarty w Mediolanie w roku 2004 a drugi na wyspie Bali w roku 2006.

 

Biżuteria Bulgari ma specyficzny, wysoko ceniony, często limitowany (i podrabiany) styl. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku najdroższe egzemplarze (naszyjniki, bransolety, kolczyki) były łatwo rozpoznawalne dzięki odważnym, niemalże nachalnym wzorom: duże, ciężkie złote łańcuchy łączyły się ze stalą o czarnej powierzchni. Oryginalna biżuteria Bulgari jest oznaczona zazwyczaj nadanym przez producenta numerem seryjnym.

Newsy

Post Author: admin