Katarzyna II

Katarzyna, córka książąt pruskich urodzona w Szczecinie, wybrana została przez rządzącą carycę Elżbietę, dumną córę potężnego Piotra I, za żonę dla jej syna późniejszego cara Piotra III.

Znana jest jako osoba posiadająca wielu kochanków. Jednym z nich był   dandys Grzegorz Orłow. Jednak pozbyła się gdy ten zaczął nosić się jak przyszły car. Próbuje on wkupić się w jej łaski jednym z najwspanialszych diamentów świata, diamentem indyjskim nazwanym Orłowem.

Gdziekolwiek nie został zakupiony w  1773 roku hrabia podarował go  Katarzynie Wielkiej w imieniny zamiast bukietu kwiatów  w próżnej nadziei na odzyskanie utraconego łaski.

Taka jest  oficjalna wersja. W rzeczywistości  to nie  Orłow zapłacił za diament.  Kamień kupiła sobie Katarzyna II, która zapłaciła za to ze Skarbu Państwa.  Jednak aby zapobiec plotkom  o jej ekstrawagancji  i nierozsądnym wydawaniu pieniędzy, zrobiła  całe przedstawienie  i  nazwała  kamień „ Orłow”  .  W 1784 roku kamień ozdobi  berło Imperial Katarzyny Wielkiej.  Żaden z monarchów Europy nie mógł się pochwalić diament tej wielkości.

 

 

Diamentowe berło

Katarzyna II z diamentem Orłow w berle.

Newsy

Post Author: admin