„La Peregrina” Elizabeth Taylor sprzedana za ponad 11 mln dolarów

Słynna „Peregrina” – pochodząca z XVI wieku unikatowa perła z biżuterii Elizabeth Taylor – została sprzedana na aukcji w nowojorskim Christie’s za 11,84 mln dolarów. To światowy rekord sprzedanej na aukcji ozdoby z perłą.

Perła osadzona w kolii z innych drogich kamieni była wyceniona przez dom aukcyjny na 2-3 mln dolarów. W ciągu niespełna pięciu minut zebrała dwadzieścia ofert.

„La Peregrina” to perła znaleziona w XVI wieku przez czarnoskórego niewolnika w Zatoce Panamskiej, który za nią otrzymał wolność. Perła należała później do kilku królowych Hiszpanii i Austrii, figuruje też na płótnach Diego Velazqueza.

W roku 1969 kupił ją na aukcji – przelicytowując członka hiszpańskiej rodziny królewskiej – Richard Burton – mąż hollywoodzkiej gwiazdy Elizabeth Taylor. Zapłacił 37 tysięcy dolarów.

Dwudniowa aukcja w Nowym Jorku może być największą w ostatnich latach. Przypuszcza się, że świecidełka sprzedane zostaną za rekordową jak na czasy kryzysu sumę 30 mln dolarów. To możliwe, bo już sprzedana biżuteria osiągnęła astronomiczne ceny. Jeden z naszyjników sprzedano za prawie 9 mln dolarów, choć przed aukcją spodziewano się ceny pół miliona dolarów. Broszka ze szmaragdem i brylantami, która miała osiągnąć cenę 700 tysięcy po zaciętej walce sprzedana została za 6,5 mln dolarów.

?

Newsy

Post Author: admin