Merlin – kopalnia diamentów w Austalii

Merlin to jedna z zaledwie trzech kopalni diamentów w Australii. Kopalnia znajduje się w Terytorium Północnym Australii, około 80 km na południe od Borroloola. Kopalnia działała przez okres około czterech lat od 2000 do połowy 2003 r., w czasie których wydobyto około 500.000 karatów wysokiej jakości diamentów. Kopalnia Merlin miała niezwykle wysoki odsetek klejnotów najwyższej jakości: 65% produkcji diamentów najwyższej jakości, a tylko 35% kamieni przemysłowej jakości. Dla porównania na całym świecie średnio tylko 20% diamentów jest takiej jakości.Wysoki wskaźnik jakości diamentów jest odpowiedzialny za stosunkowo wysoką wartość 108 dolarów USD za karat. Rudy w Merlinie mają wydajność około 0,2 karatów na tonę.

Największy diament to Jungiila Bunajina, znaleziony w kopalni Merlin ma 104.73 karatów. To największy diament jaki kiedykolwiek znaleziono w Australii i został wyceniono na ponad 525.000 dolarów USD.

Jungiila Bunajina – austalijski diament

Kopalnia i prawa do wydobycia zostały sprzedane przez Rio Tinto Group. Właścicielem od tego czasu stała Spółka North Australian Diamonds, która eksploatowała kopalnię na krótki okres w 2006 roku.

Post Author: admin