Kanada Najmłodszym wielkim złożem diamentowym jest szyb Ekati leżący na północy Kanady. W roku 1985 dwaj geologowie Chuck Fipke i Stewan Blusson w rejonie wiecznej zmarzliny w regionie Lac de Gras znaleźli ciężkie skały, podobne do diamentonośnych kimberlitów. Szczegółowe badania wykazały obecność komina kimberlitowego z zawartością diamentów jubilerskiej jakości. Następnie wybudowano szyb a w roku 1999 rozpoczęto eksploatację. W roku 2000 wydobyto prawie 1,5 miliona karatów diamentów, Większościowy właściciel, firma BHP Diamonds Inc. Dostarcza na rynek tylko kamienie wysokiej jakości szlifowane bezpośrednio w Kanadzie. Każdy diament z Ekati musi mieć wagę minimalnie 0,30 ct i jest dostarczany wraz z trzema certyfikatami: certyfikat o potwierdzeniu prawdziwości i jakości od American Gem Society Laboratories (AGS), certyfikatem władzy kanadyjskiego północno-zachodniego terytorium potwierdzającym, że diament jest pochodzenia kanadyjskiego i wreszcie firmowy certyfikat gwarantujący, że kamień pochodzi z szybu Ekati.
Rosja
Bardzo bogate są rówież diamentowe łożyska w Rosji, z których największe zostały odkryte w latach 1954 – 1959. Diamentonośne kominy znajdują się w Jakucji na Syberii. W tym regionie znaleziono kilkadziesiąt kominów kimberlitowych, ale diamentonośnych jest tylko kilka. Do najbardziej znanych należą złoża Mir i Udacznaja. Kamienie są przeciętnie większe niż w innych światowych lokalizacjach a ich jakość jest zazwyczaj dość wysoka. Zawartość diamentów w skale określa się na 0,05 do 4,0 ct z tony, a około 37 procent diamentów nadaje się do zastosowania w jubilerstwie. Diamenty wdobywa firma akcyjna Alrosa, w której głównym udziałowcem jest państwo. Część diamentów jest szlifowana bezpośrednio w Rosji, pozostałe sprzedaje się na rynki światowe we współpracy z firmą De Beers.
Botswana
Państwo graniczące z RPA posiada własne złoża diamentów o wyjątkowej jakości. Większa część terytorioum Botswany pokryta jest piaszczystą pustynią. Znalezienie kilku diamentów w rzecznych sedymentach było motywacją do rozpoczęcia badań geologicznych, w efekcie których znaleziono najpierw komin kimberlitowy Orapa (w roku 1967) a potem w roku 1973 kolejne dwa: Jwaneng i Letlhekane. Do otwarcia kominu Jwaneng trzeba było dostarczyć wodę rurociągiem na odległość 50 km. Dalej wybudowano elektrownię na potrzeby jak szybu jak i nowopowstałego miasta w centrum pustyni. Miasto stanowi potrzebne zaplecze dla kopalni i daje zatrudnionym tam pracownikom najwyższy możliwy standart życia. Szyb produkuje dzisiaj 25 procent światowej produkcji diamentów jubilerskich. Zaledwie mniej niż procent wydobytych diamentów nie nadaje się do produkcji jubilerskiej.
?