Przed sklepem jubilera

Przed sklepem jubilera

(podtytuł: Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat) – utwór Karola Wojtyły wydany w 1960. Bohaterami są trzy związane ze sobą pary, a jego tematem miłość i małżeństwo.

Utwór składa się z trzech aktów:

* I. Sygnały (Teresa, Andrzej)
* II. Oblubieniec (Anna, Stefan)
* III. Dzieci (Monika, Krzysztof)

W pierwszym akcie znajdują się wypowiedzi dwojga młodych ludzi: Andrzeja, który właśnie oświadczył się Teresie. Wspominają swoją drogę do związku i udają się do sklepu jubilera, gdzie wybierają dla siebie obrączkę, zaś jubiler wyjaśnia im sens tego symbolu.

W drugim akcie Anna, mężatka udaje się do sklepu jubilera aby sprzedać obrączkę, która pozostała po nieudanym małżeństwie ze Stefanem. Tam przypadkowy rozmówca, który wyjawia swoje imię jako Adam rozmawia z nią o tym małżeństwie.

Trzeci akt spina dwa pierwsze, gdyż spotykają się w nim Monika i Krzysztof – dzieci par z pierwszych dwóch aktów. Mówią o małżeństwach swoich rodziców, o tym jak się potoczyły i tym jak wpłynęły na ich własne postrzeganie miłości.

Na motywach utworu w 1989 powstał film Przed sklepem jubilera (fr. Bottega dell’orefice) w reżyserii Michaela Andersona, w którym udział wzięli m.in. Burt Lancaster (jubiler) i Daniel Olbrychski (ksiądz Adam)

Newsy

Post Author: admin