Wittelsbach – niebieski diament

Błękitny diament – zlicytowany za rekordową sumę dwudziestu czterech milionów dolarów. Niezwykły klejnot należący do dynastii Wittelsbachów poszedł pod młotek w domu aukcyjnym Christie’s w Londynie. To rekordowa suma. Za żaden diament czy biżuterię nie zapłacono takiej sumy.

Znany jako „Błękitny Wittelsbacher”, jest jednym z niewielu tak dużych brylantów, których historia sięga aż siedemnastego wieku. Duże błękitne diamenty są prawdziwą rzadkością a ten sprzedany w środę to prawdziwy unikat. Jego pochodzenie z pewności podniosło jego wartość.

Diament to część posagu córki króla Hiszpanii – Filipa IV – Małgorzaty Teresy Habsburg. Z powodów politycznych została zaręczona z jej własnym wujem, cesarzem Leopoldem I Habsburgiem. Po jej śmierci w 1673 roku kamień zatrzymał Leopold. Później cenny diament trafił w ręce spadkobierców cesarza, a w 1722 roku trafił do rodziny Wittelsbach.

Organizatorzy aukcji sądzą, że wartość historyczna kamienia miała duży wpływ na cenę. Poprzedni rekord należy do stukaratowego brylantu sprzedanego ponad dziesięć lat temu za 16 i pół miliona dolarów.?

Newsy

Post Author: admin