Złoto na dnie oceanu

Rosjanie znaleźli ma dnie Pacyfiku rudę z samorodkami złota.

Geolodzy badający skorupę podwodnej góry znajdującej się w północnej części Oceanu Spokojnego wydobyli rudę złota która niesamowicie wygląda.

ruda_zlota

W całej historii badań jest to pierwsze wykrycie złota rodzimego na prawie 2-kilometrowej głębokości.

Złoża znaleziono na głębokości 1650 metrów. Z pokładu statku naukowo-badawczego „Akadiemik Aleksander Winogradow” geolodzy badali skorupę góry podwodnej Detroit, składającą się z żelaza i manganu, na wzniesieniu Obruczewa na północnej części Pacyfiku

W jednej tonie podwodnych skał znajduje się prawie dwukrotnie więcej złota  niż w przypadku lądowych złóż. Być może odkrycie przyczyni się do powstania pierwszych oceanicznych kopalni.

Złóż dennych minerałów należy szukać w pobliżu kominów geotermalnych. Struktury te wypiętrzają się na granicach płyt tektonicznych. Badania wykazały, że w okolicach kominów gromadzi się nie tylko złoto, ale również cynk, miedź, żelazo czy srebro.

Od lat przypuszcza się, że większość światowych złóż złota spoczywa pod powierzchnią mórz i oceanów.

Jednak prowadzenie wydobycia a dna oceanicznego jest dużo bardziej kosztowne niż w przypadku zwykłej kopalni. A obecnie wydobycie złota z takiej głębokości jest niemożliwe, gdyż brakuje niezbędnego do tego sprzętu.

Alternatywą dla wydobywania złota spod dna oceanów mogłoby być pozyskiwanie tego kruszcu bezpośrednio z wody. Już w XIX wieku stwierdzono, że w słonej wodzie rozpuszczone są tony złota. Być może nowe technologie mogłyby posłużyć do odzyskania morskiego złota. A może i znajdą się tam i diamenty?

Filed under: złoto Tagged: ruda złota, złoto

Newsy

Post Author: admin