Szach

Szach – diament o masie 88,7 ct (karata).

Został znaleziony w dolinach rzek Golkondy w Indiach. Był niezwykłej wielkości: jego długość wynosiła 3 cm, a szerokość 1 cm. Stanowił własność książąt Achmednaharu. Na jednej ściance Szacha został wyryty przez miejscowych mistrzów napis „Burchan-Nazim-Szach Drugi. Rok 1000” (1591 r. według kalendarza gregoriańskiego).

 

Wkrótce potem władca północnych Indii, Wielki Mogoł, zdobywszy Achmednahar zagarnął skarbiec wraz z diamentem. Na polecenie miłośnika kamieni szlachetnych, szacha Dżechana (Władcy Świata), który sam zajmował się szlifowaniem, na innej ściance diamentu wyryto napis „Syn Dżechangirszacha-Dżechan-Szach. Rok 1051”.

 

Po zdobyciu Indii przez perskiego szacha Nadira kamień ten wraz z innymi klejnotami dostał się do skarbca Persji. Sto lat później wyryto na nim trzeci napis „Władca-Kadżar Fath-Ali-Szach-Sułtan. Rok 1242”. Po zamordowaniu w 1829 r. dyplomatycznego przedstawiciela Rosji w Teheranie (był nim Aleksandr Gribojedow), Persja, jakby dla okupienia swej winy, ofiarowała Rosji ten kamień.

 

–    Pochodzi z Indii,

–    jest bardzo czysty, o lekko żółtawym odcieniu.

–    ma płaszczyzny łupliwości,

–    częściowo polerowany.

–    nosi trzy inskrypcje z nazwiskami właścicieli (m.in. szacha Persji, stąd nazwa).

–    w 1829 r. podarowany carowi Mikołajowi I

–    obecnie na Kremlu w Moskwie.

Post Author: admin