Stanowi produkt hydrotermalnych przeobrażeń skał magmowych, wypełniając szczeliny i puste przestrzenie skalne (głównie w bazaltach i gabro), stanowi także produkt przeobrażenia skaleni.Także jako składnik żył tnących amfibolity, łupki amfibolowe.
Miejsca występowania:
Prehnit – Mali, Africa
W 1914 znaleziono prehnity na sawannie obok Zachodniej Sahary. Zapomniano potem o tej lokalizacji ze względu na to, że pierwsze kamienie nie były najwyższej jakości. W alluwialnym złożu nie było też zbyt wiele minerału, Wydobyto łącznie 13 ton prehinitu, wezuwianitu i epidiotu i kopalnia zostałą zamknięta. W regionie aktywne jest jedno stanowisko mineralogiczne około 5 km na północ od wsi Bendoukou.
Kopalnie złota w rejonie Kayes dostarczają od około 2003 roku doskonałej jakości epidotu z jasnozielonymi prehintami. Epidoty wykształcone są w postaci słupkowych kryształów, natomiast półprzezroczysty prehnit w postaci sferoidalnych skupień narastajacych na epidocie.
fot. Mihael Simonic , licencja: GNU Free Documentation License
Prehnit narastający na epidocie. Nioro Du Sahel Kayes Region, Mali
Australia
Prehnit był wydobywany w Australii od lat 30 na pustyni Tanami w Północnym Terytorium. Jest to przy mieście Kalkaringi, okolo 900 km na południe od Darwin. Od 2005, nowe spółki szukają złóż prehnitu i prowadzą marketing wypolerowanego prehnitu pod nazwą fabryczną „Sun Jade”. Prehnit jest wydobywany razem z kalcytem, ametystem, kwarcem dymnym i agatem. Dobrej jakości kamienie prehnitu są bardzo rzadkie. Na 400 kg wydobytego minerału jest 6 kg kamieni dobrej jakości.
Fot. Géry Parent
Prehnit na epidiocie
Francja
Prehnity z La Combe de la Selle znajdowane są sporadycznie od ponad 200 lat. Piękne egzemplarze można znaleźć w wielu kolekcjach.
Złoża położone są 60 km na południowy-wschód od Grenoble we Francuskich Alpach w pobliżu Bourg d’Oisans. Jest to dolina polodowcowa z urwiskiem ciągnącym się na przestrzeni 6 km.
Większość prehinitu znajduje się powyżej wysokości 3000 m.n.p.m. W zimie miejsce to jest nie dostępne ze względu na wysoki śnieg.
Inne miejsca występowania:
Świat:
USA – New Yersey, Massachusetts, Michigan, Wirginia, Kanada – Quebec, Australia – pustynia Tanam, Namibia – Doros, RPA – Cradoc w Namaqua, Rosja – Ural, Zabajkale, Indie – okręg Bombaju, Pakistan, Chiny, Mali – Kopalnie złota w rejonie Kayes. Peru
Europa:
Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Czechy, Włochy, Szwajcaria, Austria
Polska:
Glinica koło Jordanowa Śląskiego (znajdowano kryształy do 5cm), Bystrzyca Górna koło Świdnicy, Rybnica koło Jeleniej Góry, Dzierżoniowa, Grodziszcze koło Ząbkowic Śląskich, Góry Śnieżnickie i Sowie, granity tatrzańskie.