6C, czyli jak kupować diamenty

6C, czyli jak kupować diamenty

  1. C, jak cut czyli szlif. Od jakości szlifu zależy brylancja kamienia, czyli mówiąc ogólnie to jak bardzo się świeci. Najwyższym stopniem jest excellent, potem Very, good, good a na końcu fair. Właściwie wszystkie kamienie z szlifem, w jakości good lub wyżej posiadają silna brylancie.
  2. C jak Carat, czyli masa kamienia. Im kamień cięższy tym jego koszt jest wyższy. Trzeba brać pod uwagę, ze koszt np. dwóch kamieni po 0.5Ct nie jest równy jednemu kamieniowi 1ct. Kamień 1ct będzie droższy, ponieważ wydobywa się mniej dużych kamieni surowych, przez co trudniej jest wykonać jeden duży kamień.
  3. C jak color, czyli barwa kamienia. Im kamień bielszy, tym droższy. W diamentach stosuje się skale GIA, gdzie najwyższa barwa to D, czyli kamień właściwie bezbarwny do najniższego, Z czyli kamień jest żółtawy.
  4. C jak clarity, czyli czystość. Czystość to ilość inkluzji zawarta w diamencie, a wiec ilość zanieczyszczę wewnętrznych i skaz zewnętrznych. W europie stosuje się następującą skale:

– LC – kamień lupowo czysty, bez żadnych zanieczyszczeń wewnętrznych, najwyższa czystość w diamentach

– VVS1 i VVS2 – kamień z bardzo bardzo małymi inkluzjami, ciężko dostrzegalnymi pod lupa

– VS1 i VS2 – kamień z małymi inkluzjami, które ciężko dostrzec pod lupa

– SI1 i SI2 – kamień z inkluzjami widocznymi pod lupa, które łatwo zauważyć

– P1 – kamień z inkluzjami zauważalnymi gołym okiem, które maja wpływ na brylancie

– P2 – kamień z inkluzjami łatwo zauważalnymi gołym okiem, które maja wpływ na brylancie

– P3 – kamień z inkluzjami bardzo łatwo zauważalnymi gołym okiem, w tym przypadku patrząc od strony tafli ponad 50% powierzchni kamienia to inkluzja bądź skaza.

5 . C jak certificate, czyli ekspertyza. Kamienie powyżej 0.30Ct powinny posiadać ekspertyzę wykonana przez instytut gemmologiczny (GIA, IGI czy HRD), na której opisane są wszystkie właściwości kamienia. Certyfikat jubilerski nie jest odpowiednikiem ekspertyzy. Kamienie poniżej 0.30Ct rzadko posiadają wykonana ekspertyzę, ponieważ koszt ekspertyzy może być zbyt wysoki dla tak małego kamienia. Przy zakupie kamienia powyżej 0.30 Ct należy zwrócić uwagę czy otrzymujemy certyfikat czy ekspertyzę.

6 . C jak cena. Obecnie istnieje duży wybór kamieni, oraz stron internetowych, na których można kupić diamenty. Polecam jednak kontakt telefoniczny, bo nawet zwykły telefon może nam zaoszczędzić kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent ceny kamienia.

Newsy

Post Author: admin