Chińczycy po raz piąty liderem produkcji złota

Największy chiński koncern wydobywający złoto poinformował w środę w Pekinie, że w Chinach utrzymuje się stałe tempo wzrostu wydobycia tego kruszcu. Dzięki temu, po raz piąty z rzędu, Chiny są światowym liderem rankingu producentów złota?.

Dyrektor koncernu Song Quanli powiedział, że jest to znaczący sukces, tym bardziej że spada produkcja złota u jego dotychczasowych tradycyjnych producentów. U źródeł sukcesu są – jego zdaniem – starania powiązania tradycyjnej branży wydobywczej z najnowszymi osiągnięciami techniki. Obecnie górnictwo złota jest w znacznym stopniu uprzemysłowione, co pozwoliło na wyraźne zwiększenie efektywności odzysku kruszcu ze złóż.?

Razem ze wzrostem produkcji rośnie również konsumpcja złota na światowych rynkach, a tegoroczne zakupy zapowiadają się rekordowo. Ze względu na sytuację makroekonomiczną, utrzymujące się problemy w systemie finansowym oraz trwający kryzys zadłużeniowy w strefie euro, możliwa jest kolejna fala inwestycji w złoto. Wielu inwestorów kupuje złoto, dostrzegając w nim bezpieczną przystań w czasach silnych wahań kursów papierów wartościowych.

W 2011 roku Chiny wyprodukowały 361 ton czystego złota. Wydobycie i przeróbka złota skoncentrowana jest w 4 prowincjach: Shantong, Henan, Jangxi, Fujian i w autonomicznym regonie Wewnętrznej Mongolii. W tych 5 ośrodkach produkuje się 60 proc. chińskiego złota.

?

Newsy

Post Author: admin