????? ???
Darya-ye Noor znaczy „Morze światła” służył jako symbol perskiej potęgi.
Jego nazwa bywa też pisana jako Darya-i-Noor, Darya-e Noor czy Darya-i-Nur.
jest jednym z największych diamentów na świecie, o wadze 182 karatów ok. (36 g). Jego blado różowy kolor jest jednym z najrzadszych w diamentach i bardzo cennym. Obecnie stanowi część Irańskich klejnotów koronnych i jest na wystawiony w Banku Centralnego Iranu w Teheranie.
Ten diament, tak jak Koh-i-Noor , wydobyto w kopani Golconda w Indiach.
Pierwotnie znalazł się w posiadaniu cesarzy Mughal. W 1739 Nadir Szah z Persji najechał północne Indie i zajął Delhi. Jako zapłatę za zwrot korony Indii, Muhammad wziął w posiadanie wszystkie legendarne skarby. Oprócz Darii-i-noor, także bardziej sławny Koh-i-noor i Pawi tron. Wszystkie te skarby zostały zawiezione do Iranu i Darii-i-noor pozostał na nim do dziś.
Po śmierci Nadir Shaha Darya-ye Noor odziedziczył jego wnuk, Shahrokh Mirza. Następnie przeszedł w posiadanie Alam Khan Khozeimeha, a później Lotfa Ali Khan Zanda, członka dynastii Zand. Agha Mohammad Chan, założyciel dynastii Qajar, pokonał Zandsa, a tym samym Darya-e-noor weszła w posiadanie dynastii Qajars. Nasser-al-Din Shah Qajar często nosił go na opasce, a póżniej jako broszkę. Niekiedy klejnot pozostawiano pod opieką wysokiej osobistości tego kraju, jako znak czci. Monarcha nosił go jako ozdobę kapelusza podczas wizyty w Europie w 1902 roku. Reza Szach , założyciel dynastii Pahlawi , ubrany był w diament jako ozdobę na jego kapeluszu wojskowym podczas jego koronacji w 1926 roku i był używany w ceremonii koronacji szacha Mohammada Rezy Pahlavi w 1967 roku.