Lonsdaleit to polimorficzna odmiana diamentu o dużej gęstości atomowej znajdowana w meteorytach. Nie są to diamenty jubilerskie, lecz drobne kryształki diamentu. Jest kilka odmian polimorficznych tego diamentu:
- chaoit (nieznany w skałach Ziemi, występuje w meteorytach)
- diament
- grafit
- Lonsdaleit
Lonsdaleit występuje w postaci mikroskopijnych kryształów w meteorytach żelaznych i ureilitach. Powstaje jako minerał szokowy z grafitu w wyniku działania wysokiego ciśnienia i temperatury w chwili zderzenia meteorytu z Ziemią.
Rozpoznany i opisany został w pozostałości (ok. 200 mg) po rozpuszczeniu 5 kg meteorytu Canyon Diablo. Jego obecność stwierdzono w meteorytach Goalpara i Allan Hills 77283 oraz w żwirach i glebie w miejscu katastrofy tunguskiej.
Symulacje komputerowe zachowania lonsdaleitu ściskanego w diamentowym twardościomierzu przeprowadzone przez Zichenga Pana z uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju wykazały, że lonsdaleit może być o 58% twardszy od zwykłego diamentu[2] (niższa twardość badanych rzeczywistych próbek lonsdaleitu wynika z obecności zanieczyszczeń). Jeśli badania laboratoryjne potwierdzą wyniki symulacji, to lonsdaleit będzie najtwardszą znaną substancją na Ziemi[3][4].
Struktura[edytuj]
Diamenty znajdowane w meteorytach mogą występować w wielu odmianach politypowych o symetrii regularnej, heksagonalnej i trygonalnej (większość diamentów ziemskich ma symetrię regularną). Lonsdaleit jest jednym z kilku możliwych politypów diamentu o symetrii heksagonalnej oznaczanej jako H2[5