Polacy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki opracowali metodę na wytwarzanie drobinek diamentów. Za ten pomysł otrzymali złoty medal na XVII Moskiewskich targach „ARCHIMEDES – 2014”.
Proszek diamentowy umieszcza się w rozpuszczalniku i poddaje się działaniu ultradźwięków. Diamenty wpadają w drgania i trą o siebie nawzajem. Dzięki temu możliwe jest rozkruszenie diamentów na drobiny niewidoczne nawet pod mikroskopem. Do mieszanki dodaje się jeszcze pewne komponenty, a następnie usuwa się je – wraz z zanieczyszczeniami. Dzięki temu można otrzymać czystą diamentową suspensję.
Produkowane przez nich diamentowe drobinki sprawiają, że diamenty wielkości 10-20 nanometrów można rozprowadzać w wodzie, alkoholu czy oleju i dzięki temu można je dodawać do kosmetyków, szamponów czy proszków do prania.
Można też drobinki wykorzystać do hodowli sztucznych diamentów. Na tych zarodkach będą wzrastają większe diamenty. Wytwarza się już płytki diamentowe o średnicy 5 cm. Takie płytki diamentowe tworzone są m.in. na potrzeby elektroniki dużej mocy.