Gwiazda Południa

 

 

Gwiazda Południa znana również jako Estrela do Sul, to diament szlifowany na kształt poduszki i waży 128,48 karatów (25.70 g).  Wymiary Gwiazda Południa 35 mm x 29 mm x 19 mm.

 

 

Diament został znaleziony przez niewolnicę o imieniu Rosa w 1853 roku, na brzegu rzeki Bagagem  w mieście Estrela do Sul w Brazylii.  W stanie surowym kamień ważył 254,5 karatów (50,9 g).

 

Niewolnica przekazała go  swojemu panu, Casimirowi de Moraes, który jej na przyznał jej wolności i dożywotnią rentę. Casimiro de Moraes sprzedał diament  za 3000 funtów, za cenę znacznie niższą niż rzeczywista wartość.

Był badany przez francuskiego mineraloga Dufrenoy. Miał postać nieforemnego dwunastościanu z wypukłymi ścianami i krawędziami.

Przechodził  przez ręce kilku nabywców, aż został kupiony przez Zakład Coster z Amsterdamu za 35.000 Funtów.

Został oszlifowany w owalny kształt poduszki przez szlifierza o nazwiskuy Voorsanger za  500 funtów, tracąc prawie wagi w procesie cięcia.

 

 

Potem brylant został zakupiony przez Halphen and Associates Paryża, konsorcjum prowadzone przez kupców diamentów Halphen . Tam też został  nazwany Estrela do Sul, lub Star Południa.
Konsorcjum wystawiło diament na wystawie w Londynie w roku 1862  i w Paryżu na targach w 1867. W obu przypadkach Gwiazda Południowa przyciągała  uwagę. Diament został wysłany do Indi, gdzie prowadzone były negocjacje aby go sprzedać Maharadży za cenę  110,000 funtów. To jednak nie powiodło się i diament został zwrócony Halphen and Associates.

Podczas pobytu diamentu w Indiach, książę Mulhar Rao  z rodziny królewskiej z Gaekwad dowiedział się o kamieniu. Polecił EH Dresden  zakup diament, który kupił go od Halphen and Associates za 80000  funtóww imieniu księcia . Gwiazda Południowa była w posiadaniu rodziny Gaekwad przez kilka lat. Został on później umieszczony w naszyjniku wraz z  Dresdeńskim diamentem o wadze 78,5 karatów. W 1948 roku Maharani Sita Devi z Baroda, został sfotografowany z  naszyjnikiem .

The Star Południa został później zakupiony przez Rustomjee Jamsetjee Bombaju, któremu sprzedał ją Cartier w 2002 r. [

 

Star of South jest klasyfikowany jako typ diament IIa o czystości VS2. Światło odbite przez diament jest białe, a załamuje światło z  różowym odcieniem. To daje mu różowy-brązowy odcień.

Newsy

Post Author: admin