Moneta z brylantem

Z okazji diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II, który przypadł na rok 2012, Kanadyjska Mennica Królewska wydała niespotykaną monetę. Złotą monetę z brylantem. Zgodnie z opisem na stronie mennicy, jest to pierwsza takiego rodzaju moneta na świecie.
Nie jest to jedyna ciekawostka dotycząca nowego dzieła kanadyjskich mincerzy. Moneta jest niezwykła również pod tym względem, że wizerunek królowej Elżbiety II występuje na niej dwa razy – zarówno na awersie, jak i na rewersie. Godne odnotowania jest również to, że moneta została wybita w złocie wyjątkowo wysokiej próby – 99,999%.
Nakład jest dość niewielki i wynosi 1500 egzemplarzy, powstaje jednak pytanie, jak udało się wyprodukować 1500 identycznych brylantów? Odpowiedź znajdujemy na stronie mennicy. Otóż, brylanty wcale nie są identyczne! Ich wagi się różnią i znajdują się w granicach od 0.11 do 0.14 karata. Brylanty różnią się również pod względem czystości oraz barwy. Wspólne dla wszystkich kamieni jest natomiast pochodzenie – wszystkie diamenty wydobyte zostały przez kanadyjską kompanię ,,Maple Leaf Diamonds”. Wszystkie brylanty mają również ten sam szlif – szlif brylantowy okrągły. 
Tak więc kupując monetę masz numizmat i brylant w jednym. 

 

Newsy

Post Author: admin