NAJBARDZIEJ ZNANE ŚWIATOWE ZŁOŻA DIAMENTÓW – CZĘŚĆ II

Południowa Afryka

 

Najbardziej znane kopalnie diamentów znajdują się w Południowej Afryce, gdzie pod koniec XIX wieku wybuchła diamentowa gorączka. Historia diamentów w RPA rozpoczyna się w roku 1866, gdy farmer Schalk van Niekerk zauważył w rękach piętnastoletniego chłopca z sąsiedztwa błyszczący kamyczek. Chciał kupić od niego ten kamień, ale matka chłopca wstydziła się przyjąć jakiekolwiek pieniądze za zwyczajny kamyczek i po prostu do Niekerkowi dała. Kamień wielokrotnie zmienił właściciela, aż w końcu okazał się być 21 karatowym diamantem. Kamień nazwano Eureka i jest dzisiaj wystawiony jako eksponat w muzeum w Kimberly. Minęły dwa lata i o znalezisku niemalże zapomniano. W roku 1869 pasterz przyniósł van Nierkerkowi piękny diament o wadze 83,5 karata. Ten kupił go za stado owiec i konie a następnie sprzedał za 11 200 funtów. Diament nazwano Gwiazda Afryki Południowej a on sam rozpętał diamentową gorączkę, podobną trochę do gorączki złota w Kalifornii.

 

 

 

Efektem była wojna domowa pomiędzy farmerami i kopaczami diamentów, zwanej w historii jako wojna burska (od Boer – co było popularnym imieniem południowoafrykańskich farmerów). Jeszcze przed wybuchem wojny (ta miała miejsce w latach 1899-1902) zostały odkryte bogate złoża diamentonośnych kimberlitów – Jagersfontein w sierpniu 1970, następnie Dutoitspan we wrześniu 1870, Bulrfontein na początku roku 1871, De Beers wiosną 1871 roku, Kimberly w lipcu 1871, Wesselton we wrześniu 1890, Premier w roku 1896 i jako jeden z ostatnich, Finisch w roku 1965. Na dzień dzisiejszy najbardziej wydajną kopalnią w RPA jest Finisch, jak dotąd ostatnie odkryte łożysko diamentów w RPA. Niektóre złoża zostały definitywnie zamknięte (Jagersfontein, Kimberly), inne funkcjonują o dziś (Dutoitspan). Wydajność kimberlitu w RPA jest w granicach 1 karata diamentu na 1 tonę skały. Dużo kamieni jest wysokiej jakości.  W południowoafrykańskich kopalniach znaleziono na przykład największy jak dotąd znaleziony surowy diament – Cullinan, który w stanie surowym ważył ponad 3000 ct.

 

Australia

 

Australia jest dzisiaj największym światowym producentem diamentów jubilerskich. Nie ma na to wpływu fakt, że wielka część jasnobrązowych kamieni nie osiąga takiej jakości. Te opracowuje się tylko w lokalizacjach z tanią siłą roboczą (Indie, Chiny czy Wietnam) a oprawia się do tanich wyrobów jubilerskich. Australijskie diamenty są skoncentrowane w lamproitach, skale podobnej do kimberlitu. W dniu dzisiejszym eksplotacja diamentów odbywa się w pierwotnym łożysku Argyle na pniu nazwanym AKL, który znajduje się w zachodniej Australii w okolicach Kimberly (nie mylić z Kimberly w RPA). Całkowite wydobycie diamentów w roku 2000 osiągnęło około 20 milionów karatów diamentów. Koncentracja diamentów w australijskich lamproitach jest kilkunastokrotnie wyższa niż przeciętna koncentracja światowych złóż w kimberlitach. Pień AKI zawiera diamenty o koncentracji do 7 ct z tony skały. Jak już było wspominane wyżej, w znacznej części chodzi o tanie kamienie jubilerskie. Szczególnie cenne są występujące we wspomianym złożu rzadkie różowe diamenty, które sprzedawane są indywidualnie na specjalnych aukcjach.

 

 

 

?

Newsy

Post Author: admin