Super Pit – kopalnia złota

Diamenty i brylanty trzeba oprawić w złoto. A złoto trzeba wydobyć na przykład w takiej kopalni jak Super Pit.

Jest to australijska odkrywkowa kopalnia złota o pełnej nazwie The Fimiston Open Pit, lecz wszyscy mówią na nią „Super Pit”.
Położona jest na południowo-wschodnim brzegu miasta Kalgoorlie-Boulder w Zachodniej Australii.
Jest to największa kopalnia odkrywkowa na południe od równika.

Większość złota wydobywanego w kopalni Super Pit jest wydobywana w formie złotych samorodków które są zawarte w stosunkowo małym masywie skalnym nazywanym „Złotą milą”. Jednakże w rzeczywistości ten masyw skalny jest większy, gdyż samorodki złota znajdowane są na obszarze o szerokości ponad 2km i głębokości do 1km. Aktualnie kopalnia Super Pit zajmuje obszar o długości 3,5km, szerokości 1,5km i głębokości 360m. Obszar kopalni może być powiększony do 3,9km długości, 1,6km szerokości i głębokości przekraczającej 500m. Od roku 1893, kiedy to irlandczyk Paddy Hannan dokonał swojego słynnego odkrycia, z kopalni złota Super Pit wydobyto ponad 50 milionów uncji (1,550 ton) złota.


Górnik w kopalni złota

Początkowo na obszarze dzisiejszej kopalni odkrywkowej Super Pit istniało wiele małych podziemnych kopalni skup złota. Pierwszą próbę konsolidacji małych podziemnych kopalń w jedną dużą kopalnię odkrywkową, przeprowadził biznesmen Alan Bond, jednakże nie udało mu się całkowicie zakończyć tej operacji. Całkowita konsolidacja wszystkich małych podziemnych kopalń została przeprowadzona w 1989 przez firmę Kalgoorlie Consolidated Gold Mines Pty Ltd, będącą spółką joint venture firm Normandy Australia i Homestake Gold of Australia Limited.

Od roku 2005 firma Kalgoorlie Consolidate Gold Mines Pty Ltd jest zależna od dwóch australijskich korporacji – Barrick Gold i Newmont Mining Corporation, a jej roczna produkcja wynosi max. 900,000 uncji (około 28 ton) czystego złota.

Kopalnia Super Pit jest otwarta dla zwiedzających codziennie w godzinach od 7.00 do 21.00. Jednakże w ten sposób można kopalnię oglądać tylko ze specjalnego stanowiska obserwacyjnego. Prawie codziennie z tego stanowiska można obserwować proces wydobywania skał zawierających złoto, metodą regularnych i planowanych detonacji znacznych ilości materiałów wybuchowych. Stanowisko obserwacyjne jest zlokalizowane pobliżu autostrady Goldfields w dzielnicy Boulder miasta Kalgoorlie-Boulder.

Kopalnię można zwiedzać bardziej dokładnie tylko raz w miesiącu, podczas darmowej wycieczki objazdowej, organizowanej w okresie dni targowych miasta Boulder. Podczas tej wycieczki można z bliska zobaczyć sprzęt górniczy stosowany w kopalni oraz przyjrzeć się niektórym operacjom górniczym. Jednakże największą atrakcją jest możliwość spojrzenia na kopalnię z „wewnętrznego” stanowiska obserwacyjnego zwanego OBR (Oroya Bypass Road).


Newsy

Post Author: admin