Złote kapelusze

W Berlinie i w Paryzu można zobaczyć eksponaty niezwykłe: złote kapelusze sprzed tysięcy lat.
Długie na co najmniej pół metra, wykonane z czystego złota z ornamentami. Na świecie znaleziono dotychczas tylko cztery takie nakrycia głowy. Daty ich powstania to około 1000 rok przed Chrystusem. Zdaniem większości uczonych kapelusze służyły w obrządkach religijny w Erze Brązu ludom germańskim. Wskazywać na to może choćby fakt, że złote kapelusze nie mają zupełnie okrągłych podstaw, a eliptyczne. Taka forma ułatwiać mogła noszenie ich na głowie.
Ornamenty wyryte na ich powierzchni, są zdaniem naukowców, odniesieniami do kalendarza solarnego i lunarnego. W Erze Brązu znaczenie pór roku było niezmiernie ważne w religii. Złote kapelusze mogły być bardzo pomocne przy ustalaniu dat, np. wiosennego i letniego przesilenia. Czy jednak tak było na 100%, nie wiadomo.
Odnalezione do tej pory kapelusze są wykonane z około 22-u karatowego złota (resztę stanowi srebro i w niewielkim procencie miedź). Co ciekawe wszystkie zrobiono z pojedynczych arkuszy złota o grubości od 0,09 do 0,25 milimetra. Aby nie pękły przy grawerowaniu symboli wypełniano je najprawdopodobniej żywicą z drzew. W niektórych przypadkach zachowały się jej ślady.

Newsy

Post Author: admin