Diament arcyksięcia Józefa

Wielki, pozbawiony skaz diament arcyksięcia Józefa, pochodzący ze słynnych indyjskich kopalni w Golkondzie osiągnął na aukcji cenę 21,5 mln dolarów – poinformował dom aukcyjny Christie’s. ? Początkowo szacowano, że ten szlachetny kamień osiągnie cenę od 15 do 25 mln franków szwajcarskich.

Kamień pochodzi ze słynnych indyjskich kopalni w Golkondzie. Eksperci oceniają go jako diament doskonały – nie ma żadnych skaz i jest idealnie przezroczysty. W latach 1872-1962 kamień był własnością arcyksięcia Józefa Augusta z węgierskiej linii Habsburgów. Po jego śmierci przechodził z rąk do rąk. Słynny kamień nosiły na sobie m.in. Celine Dion i Laura Harring. Jak ocenia sprzedawca kamieni i prezes firmy jubilerskiej Alfredo J. Molin, cena 21,50 mln dolarów to bardzo dobra cena jak za klejnot tej jakości, który jest jedyny w swoim rodzaju. – Nabywca chce pozostać anonimowy i zamierza przekazać diament jednemu ze światowych muzeów – dodał Molin.

The Gemological Institute of America (GIA) opisał diament arcyksięcia Józefa jako największy i wewnętrznie nieskazitelny kamień w kolorze D, jaki widziano w gemmologicznych laboratoriach. To najwspanialszy i najczystszy chemicznie diament na świecie. Kamień tego typu, w tak dużym rozmiarze, odznaczający się doskonałą jakością oraz historycznym szlifem przywołuje na myśl historyczną kopalnię diamentów Golconda – skarbnicę najwspanialszych klejnotów świata. ?

Post Author: admin