Alabaster – Historia

Nazwa alabaster pochodzi od greckiego wyrazu alabastros / alabastrites.
Nazwa  najprawdopodobniej pochodzi od egipskiego miasta Alabastron, położonego na wschód od Teb, w którego pobliżu wydobywano jedną z odmian tego materiału, tzw. alabaster kalcytowy.

Nazwa alabastron stosowana była również dla określenia flakonika na wonności, wykonywanego w starożytnym Egipcie i Grecji początkowo z alabastru, potem także z gliny lub brązu.

Alabaster jest popularny bo jest miękki i łatwy do obróbki. Stąd tworzenie dekoracyjnych przedmiotów z alabastru sięga wczesnych cywilizacji.

 

3500-3000 r. p.n.e. – Najstarszy wyrób z alabastru: Trójnogi wazon z reliefem,  znajduje się w British Museum.

3000 r.p.n.e. – Drobne alabastrowe popiersia z Sumeru , znajdują się w Luwrze.

1356 r. p.n.e. – Ozdobna alabastrowa lampa oliwna ze zdobieniami  w postaci trzech kwiatów lotosu. Pochodzi z grobowca Tutenchamona.
alabastrowa waza
fot.
Frank Rytell, Licencja: Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Alabastrowa waza z grobowca Tutenchamona

1304 r.p.n.e. – Egipski Sarkofag Seti I wykonany z alabastru.

I w.n.e – Pliniusz w Historii naturalnej wymienia wśród skał alabaster.
alabaster inskrypcje
Fot.
Jastrow, Licencja: public domain
Inskrypcja na alabastrowej stelli. I wiek.

II w.n.e – Ptolemeusz  w dziele Geografia (stgr. Γεωγραφικὴ Ὑφήγησις, Geographike Hyphegesis) opisuje miejsca wydobycia alabastru.

VI – XII w. –  klasztory w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Grecji, Francji, Włoszech i Hiszpanii, używają cienkie płyt z alabastru jako szyb ze względu na jego przezroczystość.

 

alabastrowe oknaFot: Tobias, Licencja: GNU Free Documentation License
Alabastrowe okna w katedrze w Valencji (Hiszpania).

XVI i XVII w. –   szczyt popularności alabastru w rzeźbiarstwie. Był on na masową skalę wykorzystywany w warsztatach Niderlandów i innych krajach.

1550 r.  – Epitafium Michaela Loitza reliefy, ok. 1560; w kościół Mariacki w Gdańsku. Jedno z  najznamienitszych  dzieł  z południowych Niderlandów.

2002 r. – Duże arkusze alabastru zastosowano w katedrze Matki Bożej Anielskiej, w Los Angeles. Katedra zawiera specjalne chłodzenie aby chronić szyby przed przegrzaniem.

 

 

 

Post Author: admin