Typy Alabastru
Alabaster kalcytowy
Znany też jako orientalny alabaster. Jest to ten alabaster którego używano od czasów starożytnych Egipcjan i opisów w Biblii.
To półprzezroczysta, delikatnie pożyłkowana i gładko wyszlifowana forma kalcytu. Alabaster kalcytowy występuje albo jako depozyt stalagmitowy, na podłogach i ścianach jaskiń wapiennych, lub jako rodzaj trawertynu, tworzony ze źródeł wapiennych. Jego układanie się w warstwy powoduje wygląd jakby marmuru.
Alabaster gipsowy
Kiedy pojęcie „alabaster” jest używane bez oznaczenia, to współcześnie oznacza drobnoziarniste gipsy. Drobnoziarnista odmiana gipsu, stopiona i szybko schłodzona, zbita, półprzeźroczysta, biała lub nieco zabarwiona (na żółtawo, zielonkawo, różowawo itp.).
Pomimo ich podobieństwa zewnętrznego oba rodzaje alabastru, gipsowy i kalcytowy, można bardzo łatwo rozróżnić po ich twardości. Alabaster gipsowy można bez trudu porysować paznokciem. Alabaster kalcytowy jest znacznie trudniejszy do porysowania – można tego dokonać dopiero z użyciem ostrego noża z dobrej jakościowo stali.
Oba alabastry można też rozróżnić przy pomocy testu chemicznego: kalcytowy rozpuszcza się w kwasie solnym, a gipsowy nie.