Aleksandryt – Właściwości

Aleksandryt jest gatunkiem chryzoberylu czyli tlenkiem glinu i berylu.

Skład chemiczny:  Al2BeO4

Twardość w skali Mohsa: 8,5

Przełam:  muszlowy

Łupliwość: wyraźna

Gęstość minerału: 3,64-3,77 g/cm³

Barwa:  zielony, niebieskozielony, fioletowy, czerwony, purpurowy

Rysa: biała

Połysk: szklisty

Efekty optyczne:  Zmiana barwy zależna od rodzaju oświetlenia.
Najczęstsze zmiany koloru to zmiana   z zielonkawego na  czerwonawy. Ta zmiana koloru jest niezależna od zmiany barwy z oglądania  kryształu w różnych kierunkach , które wynikają z pleochroizmu .
Aleksandryt z Uralu w Rosji jest zielony w świetle dziennym i czerwony od światła żarowego. W ultrafiolecie  aleksandryt jest krwistoczerwony.
Aleksandryty brazylijskie zmieniają kolor z malinowego na niebiesko-zieloną. Ta właściwość optyczna spowodowana jest dzięki obecności tlenku chromu w składzie chemicznym kamienia. Wynika to  z  wymiany na małą skalę jonów aluminium przez jony chromu w strukturze krystalicznej, co powoduje intensywne absorpcję światła w wąskim zakresie długości fal, w żółtym zakresie widma .

Niektóre aleksandryty mają  efekt ” kociego oka ” – opalescencję .

 

syntetyczny  aleksandryt

Niektóre kamienie opisane jako syntetyczny  aleksandryt to  faktycznie korund z dodatkiem pierwiastków śladowych (np. wanadu ) lub poddane  zmianie koloru spinele i nie są w rzeczywistości chryzoberylem.

Imitacja aleksandrytu (syntetyk) w świetle dziennym jest niebiesko-zielona lub niebiesko-fioletowa, a w świetle sztucznym czerwono-fioletowa.

Post Author: admin