Aleksandryt – Występowanie

Występowanie

Występuje w skałach metamorficznych i pegmatytach. Może występować w złożach okruchowych.

 

Świat:

Rosja: Ural –  gdzie odkryto je w latach trzydziestych XIX wieku (1834). Złoża na Uralu są obecnie prawie całkowicie wyeksploatowane. Tu znaleziono najpiękniejszą i największą grupę kryształów aleksandrytu – druzę składającą się z 22 kryształów o masie 5 kg.

 Sri Lanka: Latpandura – Tu znaleziono największy, pojedynczy kryształ nazwany „The Saurer Alexandrite”, po przecięciu i oszlifowaniu zachował masę 66 karatów, przechowywany jest w Smithsonian Institution w Waszyngtonie).

 Indie:  Andhra Pradesh

Brazylia:   Minas Gerais, Bahia. Złoża Aleksandrytów zostały odkryte w Brazylii w stanie Minas Gerais w obszarze Hematita w latach ‘80. W ciągu zaledwie trzech miesięcy od kwietnia do czerwca 1987 r. niemal w całości zostały wyeksploatowane. Późniejsze odkrycia aleksandrytów były sporadyczne. Aleksandryty ze złóż brazylijskich zmieniają kolor z malinowego na niebiesko-zieloną. Ta właściwość optyczna spowodowana jest dzięki obecności tlenku chromu w składzie chemicznym kamienia.

 Birma:  Mogok.

Madagaskar :  Tsarasatro, Ambatosoratra.

Tasmania

Tanzania

USA

Aleksandryt o wielkości ponad  5 karatów  występowałe tylko na Uralu,  wyjątkowo w Brazylii. Aleksandryty w rozmiarach ponad trzech karatów są bardzo rzadkie.

Post Author: admin