Granat – historia

10000  roku p.n.e. – Według legendy, Noe używał drobnych, świecących granatów do oświetlania arki podczas tych ciemnych dni i nocy.

3000 roku p.n.e. – Paciorki Granatów zostały znalezione w naszyjniku noszonym przez młodego człowieka. Występowały razem z inną biżuterią  w jego grobie w centralnej Europie.

Starożytność – Granaty były szeroko stosowane w starożytności wśród Egipcjan, Greków i Rzymian. Rzymianie często wykorzystywali je do grawerowania. W Indiach i na całym Dalekim Wschodzie granat był znany jako amulet przeciw truciźnie i zarazie, noszony by przyciągać zdrowie oraz jako ochrona przed piorunem.

Intaglio z granatami

Fot. Marie-Lan Nguyen, Licencja: Creative Commons Attribution 2.5 Generic

Gemma Intaglio z portretem króla i napisem w języku  Pahlawi: „Mazdaean Sapur, król królów z Eran”.

60 n.e. – Pliniusz  w dziele Naturalis historia  zalicza czerwone granaty, rubiny i  czerwone spinele do  carbunculus. Uważa, że  kamienie te są odporne na działanie ognia.

912 r.n.e – Król Saksonii powiedział, że miał granat ponad 465 karatów.

Średniowiecze –  Używane jako remedium na plagę lub śmierci z powodu chorób zakaźnych. Granaty były także noszone do nadania stałości, wierności,  Podobnie jak Rubin, granat ostrzegał właściciela gdy zbliżało się niebezpieczeństwo i kłopoty, zmieniając kolor.

Orzeł z granatami

Fot. BurgererSF Licencja: public domain
Granaty w oprawie w kształcie orła polskiego. Orzeł Władysława IV z 1638 roku.

 

Granat

Post Author: admin