Perły – Masa perłowa

Masa perłowa (albo macica perłowa) – wewnętrzna, silnie iryzująca warstwa muszli niektórych małżów i ślimaków np. perłopławów, używana jako tworzywo dekoracyjne.

 

masa perłowafot. Fabian Heinemann Licencja: public domain
Masa perłowa pod mikroskopem elektronowym

Masa perłowa perłopławów

Najczęściej używa się macicy perłowej perłopławów, zatem głównymi dostawcami są farmy hodowlane pereł. Podstawową barwą jest zwykle biel; dla macicy perłowej z Tahiti – naturalnie ciemny kolor.

Macica perłowa uchowca

Lśniąca niebieskozielono macica perłowa małża uchowca Haliotis australis (zwanego Paua) z Nowej Zelandii była przez Maorysów wykorzystywana do inkrustacji mistycznych rzeźb. Od pewnego czasu macica perłowa tych małżów znajduje zastosowanie również w zachodnim świecie, przede wszystkim do wyrobu modnej biżuterii. Ze względu na podobne efekty barwne jak u opalu, w handlu nazywa się ją opalem morskim.

 

Muszle słuchotek

Muszle o kolorowo zabarwionej masie perłowej (błękit, zieleń) należą do słuchotek (ślimaków z rodzaju Haliotis) żyjących wokół Ameryki i Nowej Zelandii.

Zastosowanie

Stosowana w Europie do wyrobu biżuterii, ozdób (np. markery zdobnicze na gryfie od gitary) i sztuki użytkowej oraz inkrustacji; popularna zwłaszcza w XVI-XVIII wieku.

 

Wachlarz z masy perłowejLicencja: Public Domain

Wachlarz z masy perłowej

 

Perła

Post Author: admin