Rubin – Sławne

Słynne rubiny

Rubiny dużych rozmiarów i jednocześnie wysokiej jakości są niezwykle rzadkie – te o których czyta się w starożytnej literaturze okazywały się być czerwonymi spinelami, jak uznawane do 1851 roku za rubiny spinele:
– „Rubin Timura” znajdujący się w łańcuchu królów Anglii.
– „Rubin Czarnego Księcia” o wadze 170 kt.

 

Rubin Rajaratna

Jednym z większych rubinów świata jest Rubin Rajaratna, który waży 2,475 karaty (495 g). Jest to rubin gwiaździsty. W sanskrycie „Rajaratna ” oznacza Króla Biżuterii.

 

Rubin Neelanjani

Rubin o wadze 1,370 cr (274 g)

Oba należą do G. Vidyaraj z Bangalore w Indiach czternasty potomek cesarza Vijayanagaru. Leżą on w pudle z czterema innymi klejnotami. Od setek lat pudło zostaje przekazywane w rodzinie, a każdy nowy właściciel musi przyrzec, że nigdy go nie otworzy dopóki trwa Imperium Vijayanagarów. Jednak G. Vidyaraj otworzył pudło pewnego dnia by włożyć do niego 4 klejnoty.

 

 

Książę Birmy

 książę Birmy

Książę Birmy

Jest to nie obrabiany kamień o wadze 190 g. To jeden z największych rubinów na świecie i jest wart 3,2 mln euro.
Znaleziony został w Dattaw-Mine,Mogok, Myanmar, w 1996 roku.

Te jedyne w swoim rodzaju rubiny o barwie Gołębiej Krwi pochodzą tylko z tego miejsca.

Był on obiektem spektakularnej kradzieży w sierpniu 2008 roku. Niemiecki kupiec kamieni uderzył w przejeżdżający samochód aktówką z kamieniem. Kupiec trafił do szpitala, złodzieje uciekli. Kamień został odnaleziony przez austriacką policję podczas operacji przeciwko międzynarodowemu gangowi złodziei klejnotów.

 

Rosser Reeves
Sri Lanka 138.7ct

Rubin gwiaździsty znajdujący się w kolekcji Smithsonian. Nazwany na cześć Mr Rosser Reeves który kupił go podobo na licytacji w Istambule w 1950 roku. Kamień został podarowany w 1965 r. Smithsonian Insitut. W 1966 ubezpieczono go na sumę 150,000 dolarów.

 

rosser

Rosser Reeves

Kitaa
Fiskenaesset, 302 ct

W Kanadyjskim Vancouver, w firmie True North Gems Inc. obrobiono klejnot z Fiskenaesset z Grenlandi o wadze 440 karatów. Rubin znaleziony w 2005 rzeźbiony był przez Tomasza McPhee. W wyniku jego pracy powstał 302 karatowy rubin pełen magicznych wzorów inspirowanych legendami oceanicznymi. Jego wartość szacuje się na $450,000. Z powodu twardości rubinu, która jest niższa tylko od diamentu, stworzenie tej rzeżby było bardzo trudne. Zajęło to McPhee ponad 10 miesięcy. Na początku szacowano wielkość rubinu na 200 karatów, lecz podczas usuwania otaczającej skały okazało się, że pozostało 440 karatów. Rubin Kitaa jest rzeźbą, która inspirowana jest epicznymi Grenlandzkimi sagami, stanowi wyraz dumy z Norweskiego dziedzictwa: tubylczej tradycji ludu Inuit.

rubin1

Minerał przed obróbką

rubin2

Kiaa w pełnej krasie

 

Rubin Długiej Gwiazdy (Long Star Ruby, Delong Star)
Burma 100.3ct

Martin Ehrmann sprzedał ten klejnot w 1937 roku Edith Haggin za cenę $21,400 która to podarowała kamień muzeum. Aktualnie w kolekcji Muzeum Historii Nauk Przyrodniczych w Nowym Jorku. Rubin został skradziony 29 października 1964 r. przez Jacka Rolanda Murphego (Murph the Surf) razem z 22 innymi kamieniami. Później odkupiony za $25,000 wrócił do muzeum.

 

rubin long star
Rubin Długiej Gwiazdy

 

The Midnight Star
Sri Lanka 116.75ct

Należy do kolekcji Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku

 

Wieczorna gwiazda - rubin
Midnight Star

Rubin

Post Author: admin