Bursztyn – Historia

 130.000.000 lat temu  – zostały zatopione  w żywicy owady, kwiaty i owoce, włosy, pióra i inne małe organizmy.

20.000 r. p.n.e – Na Ukrainie znaleziska datuje się na wiek około 20.000 lat (wykopaliska w Kaneva na rzece Ros ). W  podobnym wieku znaleziono również w jaskini Altamira, w regionie północnej Hiszpanii.

13.000 lat  temu – ozdoby z bursztynu w starożytnej Grecji,  zostały  znalezione w grobowcach mykeńskich.

12.000 r. p.n.e – We  Fryzji znaleziono wisiorki i koraliki z bursztynu, których wiek jest datowany na około 12.000 lat.

8000 r. p.n.e – Bursztyn był używany do wytworzenia amuletów i rzeźby zwierząt, grawerowanych z motywami zwierząt w Danii i południowym Bałtyku. Szamani używali go jako kadzidła.

4300 r. p.n.e –  na północnych wybrzeżach Bałtyku bursztyn był poszukiwanym towarem. Wykonane z niego były naszyjniki i wisiorki i noszone lub używane do celów rytualnych (ofiary, grobowe). Budowniczowie megalitycznych grobowców składali w nich bursztyn , w Jutlandii znaleziono 37 składów bursztynów w Danii.

V w. p.n.e. – pierwsze wyprawy po bursztyn  tzw. szlakiem bursztynowym od Adriatyku do wybrzeży M. Bałtyckiego.

IV w. p.n.e – Bursztyn jest omawiany przez Teofrasta.

ok. 330 p.n.e – Pyteasza z Massalii, opisuje bursztyn w księdze O oceanie, odwołuje się do niej Pliniusz w Historii Naturalnej. Pytheas pisze, że ludzie z Niemiec , zamieszkują brzegi morza, na których bursztyn jest wyrzucany przez fale na wiosnę.

 

50 r. n.e.  – Pliniusz w Historii Naturalnej pisze o bursztynie, że na dużej wyspie, trzy dni od Scytów na wybrzeżu morza o nazwie Balcia są jedne z najbogatszych źródeł bursztynu. Pliniusz stwierdza wyraźnie , że Niemcy eksportują bursztyn do Panonii , skąd zostaje sprzedawany dalej za granicę przez Wenedów . Pliniusz przytacza również opinię Nikiasza , według którego bursztyn  jest produkowany przez promienie słońca , które uderzając z wielką siłą na powierzchnię gleby , pozostawiają pot , który wymywa się przez falae Oceanu , i wyrzucane są one na wybrzeżu Niemiec . Pliniusz podaje, że niemiecka nazwa bursztynu to  glæsum od  wyspy  Glæsaria.

 

 

 460 p.n.e  – Hipokrates stosował bursztyn do szerokiej gamy zabiegów .

II wieku p.n.e. – Włoszech  pracowały słynne pracownie bursztynnicze. Sercem włoskich rzemieślników była Aquilea, skąd dostarczano wyroby na dwór cesarski do Rzymu.

 X w. – na Pomorzu Gdańskim handel  bursztynem przynosił duże zyski. Cały pozyskany materiał był własnością panującego na danym terenie władcy.

1305 r. – Opat Rudgier z klasztoru cystersów w Oliwie., przy pomocy sfałszowanych dokumentów uzyskał  zgodę Wacława III na poławianie bursztynu z części wybrzeża Zatoki Gdańskiej.

1312 r. – Wielki mistrz Krzyżacki Karol z Trewiru potwierdził rybakom z Osieku prawo do zbierania bursztynu, w zamian za daniny na rzecz Zakonu.

1477 r.  – powstał w Gdańsku cech bursztynników. Zaczęto robić piękne szkatułki, biżuterię,  kielichy,  modele okrętów gdańskich, sekretarzyki z bursztynu, itp. Zgodnie z prawem nie mogło na terenie miasta pracować więcej niż 40 bursztynników. Przepisy te oczywiście łamano. Partaczy niezrzeszonych w cechu ścigał specjalny kat cechowy.

początek XIX wieku –  pierwsze doniesienia o bursztynie z Ameryki Północnej z odkryć w New Jersey ,  Crosswicks Creek koło Trenton, Camden , w pobliżu Woodbury .

 1870 r.  – wydobycie bursztynów z „niebieskiej ziemi” przez firmę Stantien & Becker . W pierwszych latach eksploatacji odbywało się to  w 10 metrowym głębokim dole.

1960 r –  W Polsce zupełnym przypadkiem odkryto spore złoża bursztynu na polach irygacyjnych między Wisłoujściem a Stogami. Bursztyn wydobywano nielegalnie, za pomocą motopomp.

1979 r. – znaleziono złoża bursztynu na północnej Ukrainie, w pobliżu granicy Białorusi.

1984 r. – Pierwsze przyznanie Bursztynowego Słowika – nagrody głównej festiwalu muzycznego Sopot Festival w Sopocie.

1991 r. – Znaleziono największy znany kawałek bursztynu w Indonezji . Ważył około 68 kg

1998 r. – Pierwsze Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu – zawody odbywają się corocznie w wakacje na plażach polskiego. Finały tej imprezy mają miejsce w miejscowości Jantar w gminie Stegna. Są to zawody w wyławianiu i wybieraniu jak największej liczby bursztynów w wyznaczonym czasie. Do poszukiwania bursztynu zawodnicy używają kaszorów i grabi. Każdy z zawodników poszukuje jantaru w wyznaczonym miejscu. Do finałów można dostać się z eliminacji odbywających się na różnych plażach.

 

Post Author: admin