Nazwa minerału pochodzi od greckiego określenia tego minerału – silbur, a także od łac.argentum = biały. Srebro to pierwiastek chemiczny o symbolu Ag, który pochodzi od łacińskiej nazwy srebra – argentum.
Łacińska nazwa srebra, stosowana w starożytności to „luna”, czyli księżyc, co podkreślało podobieństwo metalu do świetlistej tarczy księżyca.
4000 lat p.n.e. – wiek srebrnych ozdób znajdowanych się w grobowcach egipskich
2500. r. p.n.e. – Pierwsze wyrafinowane przetwarzania rud srebra przez Chaldejczyków, którzy wykorzystywali proces wyodrębniania srebra z rudy srebra i ołowiu. Duże zapotrzebowanie na srebro w kultury myceńskiej doprowadziło do odkrycia i eksploatacji złoża srebra w Armenii.
800 lat p.n.e. – w starożytnym Egipcie srebro jest stosowane jako środek płatniczy.
600 p.n.e. do 300 p.n.e. – Eksploatacja bogatych złóż w Greckim Laurium. Wg. szacunków kopalnie srebra produkowały 30 ton czystego srebra rocznie. Kopalnie były były bardzo nowoczesne na swój czas. Pracę w głębokich sztolniach umożliwiała sprawna wentylacja. Oddzielny wlot, którym powietrze wpływało do kopalni i wylot, którym powracało na powierzchnię dawał dostęp górnikom do świeżego powietrza. Działo się to w sposób naturalny, czyli na skutek różnicy ciężarów słupów powietrza.
268 p.n.e. – pierwsza emisja rzymskiej srebrnej monety – denara
Srebrny rzymski denar z 89 r.p.n.e. przedstawiający porwanie Sabinek.
200 r. p.n.e. – starożytnym Egipcie zanurzano srebrne sztaby w wodzie, którą pito jako lekarstwo na wrzody żołądka.
200 r. p.n.e. – do 500 r.n.e. – Hiszpańskie kopalnie są najważniejszym źródłem srebra. Eksploatacja została tymczasowo zatrzymana przez Maurów w podboju Hiszpani. Hiszpański kopalnie zaopatrują Cesarstwo Rzymskie a także zaopatrują kupców w srebro służące do wymiany na azjatyckie przyprawy.
970 r.- Powstanie pierwszej polskiej monety Mieszka I. Oczywiście srebrnej. W polu awersu nosi ona mitrę książęcą, w rewersie krzyżyk. Zawarta w otoku awersu inskrypcja to łacińska forma imienia książęcego – MTLZCO.
Srebrny denar Mieszka I
1477 r. – w Niemczech znaleziono bryłę – samorodek srebra o wadze ok. 20 ton.
1500 r. -1800 r. – Wydobycie i produkcja srebra w Boliwii, Peru i Meksyku stanowiły 85% całego światowego wydobycia.
XVI w. – Odkryto na terenie Boliwii niezwykle bogate złoża srebra, co spowodowało szybki rozwój górnictwa będącego ważnym źródłem dochodów imperium hiszpańskiego. (powstały wówczas liczne górnicze osady, m.in. 1547 r. – Potosí , 1548 La Paz, 1604 Oruro)
Macuquina, rodzaj hiszpańskiej ręcznie bitej monety. Zwane są czasem „pirackim pieniądzem.
1544 r. – Odkrycie na zboczach Góry Srebrnej (Cerro Rico) wielkich pokładów srebra, niegdyś największe na świecie. U podnóża założono miasto Potosí. W czasach kolonialnych Hiszpanie podobno wydobyli z góry 100 tysięcy ton srebra, kosztem poświęcenia życia 8 milionów niewolników zmuszonych do pracy w kopalniach. Założono tam wiele mennic. Napływ kruszcu wydobytego w Potosi zachwiał systemem ekonomicznym całej Europy. Na pokładzie statku Nuestra Señora de Atocha zatopionego w 1622 znajdowało się 47 ton srebra oraz 150 tysięcy złotych monet i sztabek. Do dziś w języku hiszpańskim istnieje powiedzenie „vale un Potosi”, czyli „warte fortunę”. Około 1825 r. złoża srebra uznano za wyczerpane. Turyści przyjeżdżający do Potosí mogą dziś zwiedzać wiele starych miejsc przerobu srebra. Najpiękniejsze z nich to Ingenio del Rey i Ingenio Dolores.
Cerro Rico. Średniowieczna kopalnia srebra. Rycina z 1550 roku, „La boca del infierno”.
1548 r. – Odkrycie złóż srebra w Meksyku w okolicy El Cerro de la Bufa na ziemiach Chichimeków. Odkrywcą był Juan de Tolosa. Jeszcze tego samego roku we wrześniu zostało założone miasto Zacatecas. Srebro wywołało pierwszą na ziemi amerykańskiej gorączkę srebra. Szybko powstawały kopalnie srebra: San Martín, Chalchihuites, Avino, Sombrerete, Fresnillo, Mazapil, and Nieves. Hiszpanie przenosili się na północne tereny, gdzie atakowali miejscową ludność, zmuszając ich do niewolniczej pracy w kopalniach. Spowodowało to czynny opór Chichimeków, którzy atakowali transporty ze srebrem na tak zwanych „srebrnych drogach”. W 1550 roku Hiszpanie oficjalnie ogłosili stan wojny. Była to pierwsza ciężka wojna na terenach Meksyku, która ciągnęła się z przerwami przez kolejne 100 lat.
1555 r. – Bartolomé de Medyna, meksykański górnik, odkrył sposób otrzymywania czystego srebra z rudy za pomocą rtęci i soli. Zanieczyszczenia były rozpuszczane przez sól, a srebro tworzyło z rtęcią amalgamat. Po oczyszczeniu amalgamatu usuwano z niego i pozostawało czyste srebro. Proces był tak ważny, że Hiszpania stworzyła królewski monopol na rtęć. Służył do kontroli nad udoskonalaniem srebra i sprawiał, że rząd wiedział dokładnie, ile srebra było produkowane. Metoda była stosowana aż do końca XIX wieku. Większość srebrnych monet, które trafiły do Europy z Ameryki w okresie XVI- XVIII wieku pochodziły właśnie ze srebra otrzymanego tą metodą.
XVII w. – do tego czasu w Japonii złoto i srebro ceniono na równi.
XIX w. – marynarze podczas długich wypraw umieszczali srebrne monety w beczkach z wodą i winem, by zachowały świeżość.
1749 r. – Wydobyto w Freibergu bryłę srebra o masie 72,5 kg.
1794 r. – wybito pierwszy srebrny dolar amerykański
Srebrny dolar
1832 r. – Chile. Odkrycie złóż rudy srebra w Chanarcillo
1884 r. – niemiecki położnik dr Crede zauważył, że łagodny roztwór srebra wkropiony do oczu noworodka zapobiega zapaleniu. Metoda ta jest stosowana do dzisiaj w szpitalach na całym świecie.
1878 r. – Kongres USA, mimo weta prezydenta, uchwalił ustawę, tzw. Bland-Allison Act, zobowiązującą państwo do zakupu kilku milionów dolarów srebra rocznie. Za zdeponowane srebro można było otrzymać tzw. srebrne certyfikaty, które na dłuższy czas stały się dobrą lokatą kapitału.
1890 r. – Kongres USA uchwalił Sherman Act, podwyższający kwotę obowiązkowych zakupów do 4,5 mln dolarów miesięcznie.
1893 r. – prezydent Grover Cleveland doprowadził do anulowania Ustawy Shermana i wstrzymania zakupu srebra. Był to koniec dominacji srebra. W 1900 roku uchwalony Gold Standard Act sprawił, że dolar stał się walutą złotą. Obawy i lęki Amerykanów związane z wprowadzeniem waluty złotej schowane są w powieści Lymana Franka Bauma „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”.
1948 r. 21 grudnia – zrzucono węgiel drzewny zaimpregnowany jodkiem srebra na przechłodzoną do -10 C chmurę stratus, mającą grubość 300 m i pokrywającą obszar około 13 km kw. zamienając ją w kryształki lodu przy użyciu niecałych 2 g jodku srebra.
1999 r. – sprzedano srebrny dolar amerykański z 1804 roku za sumę 4,1 mln dolarów. Była to wtedy najdroższa moneta świata.