Srebro rzadko występuje w stanie wolnym. W postaci rodzimej spotyka się je razem z siarką, arsenem i antymonem. W małych ilościach znajduje się w strefach cementacji i utleniania żył hydrotermalnych. Złoża te są już dzisiaj w większości wyeksploatowane. Srebro rodzime współwystępowało tam z innymi kruszcami srebra, galeną i cerusytem. Powstanie większych złóż srebra rodzimego było zawsze związane z warunkami hydrotermalnymi.
Częściej występuje jako domieszka rud ołowiu, cynku, miedzi lub w postaci minerałów srebra, najważniejsze z nich to: argentyt (Ag2S), chlorargyryt (AgCl), pirargyryt (Ag3SbS3).
Świat:
- Meksyk – jest największym producentem srebra na świecie. W 2000 roku wyprodukowano tam 2492 tony srebra, ok. 15% światowej rocznej produkcji.
- Norwegia
- Boliwia – Potosi,
- Chile – Chanarcillo, Copiapo,
- Peru
- Kanada
- USA
- RPA
- Rosja
- Australia
- Czechy
- Niemcy
- Włochy
- Hiszpania
- Francja.
Polska:
Jest największym producentem srebra w Europie. Dzieje się to dzięki dolnośląskim złożom miedzi i srebra eksploatowanm przez KGHM Polska Miedź wytwarzającą rocznie ok. 1300 ton srebra rafinowanego. Przedsiębiorstwo to jest trzecim producentem srebra na świecie.
Góry Świętokrzyskie, Sudety, Tatry, Dolny Śląsk, w rejonie Olkusza i Głogowa są stare kopalnie srebra.