Biżuteria – Jeden z najczęściej używanych metali obok złota. Ze srebra wykonuje się pierścionki, obrączki, wisiorki, kolczyki. Oprawia się w srebro kamienie szlachetne i inne.
Przedmioty użytkowe – Naczynia, sztućce i drobne przedmioty użytkowe.
fot: Qlaz Licencja: GNU Free Documentation License
Srebrny czajniczek do herbaty
Monety – Funt brytyjski miał początkowo wartość 1 funta troy srebra próby 925. Srebro było używane do produkcji monet już 700 lat p.n.e. w Lidii, w postaci stopu ze złotem, zwanego elektronem. Później monety zaczęto wytwarzać z czystego srebra. Słowa „srebro” i „pieniądze” oznaczają to samo w przynajmniej 14 językach.
Srebrny funt
Instrumenty muzyczne – Wykonuje się flety, rogi i inne instrumenty wysokiej klasy, bowiem srebro wytwarza charakterystyczną barwę dźwięku.
Flet firmy Miyazawa wykonany ręcznie ze srebra, 24 karatowego złota i platyny.
Medale – Medale sportowe za zajęcie drugiego miejsca. Inne medale okolicznościowe.
fot: Monitor Polski nr 25 z 1960
Srebrny Medal Zasłużonym na Polu Chwały
Sprzęt elektryczny i elektroniczny – Ze wzglądu na bardzo dobrą przewodność elektryczną często jest używany w zastępstwie miedzi. Wykonuje się z niego ścieżki na niektórych płytkach drukowanych, styki w klawiaturach, w sprzęcie hi-fi wysokiej klasy, i wiele innych.
Do produkcji styków wysokiego napięcia używa się tleneku srebra i kadmu, minimalizuje on powstawanie łuków elektrycznych.
Fotografia – W postaci związków azotanu srebra i halogenków jest głównym składnikiem klisz i papierów światłoczułych.
Środki bakteriobójcze – Związki srebra są toksyczne dla bakterii, wirusów i grzybów. Działanie bakteriobójcze srebra nie jest jeszcze w pełni wyjaśnione. Obecnie znajduje ono zastosowanie jako środek dezynfekujący i odkażający.
W średniowieczu używano do dezynfekcji wody i konserwowania żywności, szczególnie podczas długich wypraw morskich umieszczano srebrne monety w beczkach z wodą i winem, by zachowały świeżość.
Obecnie do oczyszczania wody pitnej w szpitalach i domach wykorzystuje się jony srebra wykorzystywane są do oczyszczania wody pitnej i w basenach, jako bardzo skuteczne narzędzie likwidacji niepożądanych mikroorganizmów. Produkowane są też specjalne filtry do wody z użyciem srebra.
Najnowsza technologia opracowana przez firmę Samsung: „Silver Nano” rozkłada srebro do nano cząsteczek i wykorzystuje jego antybakteryjne właściwości, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii w sprzęcie AGD – lodówkach, pralkach, klimatyzatorach i odkurzaczach.
Drobinki srebra o wielkości nanometrów
Baterie i akumulatory – Wykonuje się baterie srebrowo-cynkowe i srebrowo-kadmowe o wysokiej pojemności.
Elektroda dodatnia w akumulatorze srebrowo-cynkowym jest wykonana z czystego srebra metalicznego. Równiesz element odprowadzający prąd zawiera wprasowany drut srebrny w postaci kilku pętli, których końce są ze sobą skręcone. Następnie elektroda poddawana jest spiekaniu. Drut srebrny wprasowany jest także do elektrody ujemnej, sporządzonej, ze sprasowanego tlenku cynku poddanej również spiekaniu.
akumulator
Akumulator srebrowo-cynkowy produkcji ukraińskiej firmy UkrBat Akumulator srebrowo-cynkowy produkcji ukraińskiej firmy UkrBat
Medycyna – Hipokrates pisał że srebro posiada właściwości lecznicze. Fenicjanie przechowywali wodę, wino i ocet w butelkach wykonanych ze srebra.
Srebro stosowano w celu zapobiegania przed infekcjami od czasów starożytnych. W średniowieczu używano do do leczenia oparzeń i ran.
Podczas I wojny światowej w celu zapobiegania infekcjom były używane związki srebra. Używano najczęściej roztworu azotanu srebra i kremu zawierającego sól srebrową sulfadiazyny, który stosowano głównie na oparzenia.
Po wynalezieniu antybiotyków zaprzestano stosować srebro do celów medycznych.
Sól srebrową kwasu alginowego stosuje się jako środek zapobiegawczy przed infekcjami ran i oparzeń.
Srebro i jego związki mogą zostać wchłonięte do układu krwionośnego i spowodować przebarwienie skóry, oczu i błon śluzowych na kolor niebieskoszary. Choroba nazywa się Argyria. Choć stan ten nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ogólne, to jednak jest szpecący i najczęściej nieodwracalny.
Medycyna niekonwencjona – Związki srebra i srebro koloidalne są używane jako lekarstwo na różne dolegliwości. Na ogół środki te są nieszkodliwe, jednakże wielu ludzi przyjmuje zbyt duże dawki i zapada na argyrię po kilku miesiącach lub latach. Zaleca się konsultację z lekarzem przed przyjmowaniem tych środków.
Lustra – Lustra wymagające jak najwyższego współczynnika odbicia światła są pokrywane srebrem (w zwykłych lustrach pokrywa się aluminium).
srebrne lusterko
Katalizator – Działa jako katalizator reakcji utleniania, np. podczas produkcji formaldehydu z metanolu i powietrza. Jest też jedynym katalizatorem pozwalającym na przemianę etylenu w tlenek etylenu, który potem w wyniku hydrolizy daje glikol etylenowy, używany do produkcji poliestru.
Są podejmowane próby wytworzenia srebrowej membrany, która pozwoliłaby na oddzielenie tlenu od powietrza.
Materiały wybuchowe – Piorunian srebra, AgONC – stosowany jest jako bardzo czuły materiał wybuchowy. Używany głównie do wyrobu tzw. strzelających „diabełków” oraz niektórych kapiszonów. Otrzymuje się go w kontrolowanej reakcji stężonego kwasu azotowego, metalicznego srebra i alkoholu etylowego. Ze względu na niebezpieczeństwo eksplozji syntezuje się jedynie niewielkie ilości piorunianu srebra, nie należy go również długo przechowywać.
- Acetylenek srebra
Ma postać białego proszku i silniejsze własności wybuchowe niż acetylenek miedziowy. Temperatura pobudzenia wynosi 473 K. - Azydek srebra
Azydek srebra jest nieco higroskopijny; w temperaturze pokojowej w atmosferze nasyconej wilgocią chłonie około 2% wilgoci. Azydek srebra jest bardziej energicznym środkiem inicjującym, przewyższającym nieznacznie azydek ołowiu pod względem skuteczności pobudzania. Temperatura pobudzenia wynosi 546K, natomiast wrażliwość azydku srebra na uderzenie jest mniejsza niż azydku ołowiu.
Wywoływanie deszczu – Jodek srebra jest używany w próbach wywołania deszczu. Jest on dobrą substancją tworzącą jądra zamarzania, zwłaszcza w temperaturach poniżej -5.